Fritzing – najprostszy edytor schematów i płytek

Dodane przez 15 czerwca 2012

Nie pomylę się chyba wiele twierdząc, że Fritzing to najprostszy w obsłudze program do rysowania schematów i projektowania płytek drukowanych. Wbrew pozorom prostota w tym wypadku nie oznacza braku funkcjonalności – wręcz przeciwnie. Program daje możliwości wystarczające dla większości elektroników-hobbystów i nie przytłacza początkujących ilością opcji, tak jak choćby KiCAD, nie wspominając już o bardzo drogich i profesjonalnych programach.

Praca z programem

Nagrałem krótki screencast, pokazujący w wielkim skrócie jak wygląda praca z programem:

Tak więc w programie mamy trzy widoki:

  • Prototypu – tutaj możemy przerysować już zmontowany układ lub zaprojektować go do montażu na płytce stykowej lub uniwersalnej
  • Schematu – ten widok umożliwia rysowanie schematu elektrycznego
  • Płytki – daje możliwość rozmieszczania elementów i ścieżek je łączących
Po prawej stronie okna widnieje panel, na którym znajdują się przyciski umożliwiające przełączanie widoków i ich podgląd,  biblioteka elementów i edytor właściwości zaznaczonego elementu (np. oporu rezystora, typu obudowy, rozmiarów płytki.
Program umożliwia dodawanie własnych elementów jeśli zabrakło ich w bibliotece standardowej. Stworzona płytkę można wyeksportować do kilku formatów – PDF, SVG i GERBER.

Skąd pobrać?

Program można pobrać za darmo ze strony projektu – http://fritzing.org/download/

Dostępny jest dla wszystkich wiodących systemów operacyjnych – Widnows, Linux i MacOS

  • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1940.html Grzechu

    Na pewno nie jest to oferta dla robiących mnóstwo płytek, ale dla osób dla których są to pierwsze próby może być ta oferta rzyczywiscie atrakcyjna. Pozdrawiam

  • Kacper M

    Dla początkującego jest dobra :)