Arduino – mała płytka z dużymi mozliwościami

Dodane przez 27 czerwca 2012

Arduino to coraz popularniejsza platforma umożliwiająca łatwe tworzenie elektronicznych projektów zawierających mikrokontroler. Dostarcza łatwe w obsłudze narzędzia – wystarczy podłączyć płytkę kablem USB do komputera, wybrać opcję zaprogramowania i gotowe! Program już pracuje. W tym wpisie wyjaśnię czym jest Arduino, a w następnych zamierzam dokładniej opisać sposób korzystania z tej platformy w formie kursu.

Czym jest Arduino?

Arduino to niewielka płytka wyposażona w mikrokontroler AVR. Znajdują się na niej również układy związane z dostarczaniem zasilania oraz ułatwiające programowanie mikrokontrolera i interakcję z komputerem z pomocą portu USB. Kabel połączeniowy USB pełni wiele ról:

 • Dostarcza zasilanie do płytki,
 • Służy do programowania mikrokontrolera,
 • Funkcjonuje jako wirtualny port COM.

Dzięki temu na biurku nie ma bałaganu, a wykrywanie błędów w programie już od samego początku jest proste – możemy wysyłać dane do komputera i tam je odczytywać oraz porównywać ze swoimi założeniami.

Arduino występuje w wielu wersjach, ale generalnie funkcjonują one podobnie i są ze sobą w większości wypadków kompatybilne bez konieczności dokonywania zmian w kodzie.

Serwer internetowy na Arduino (www.webweavertech.com/ovidiu/)

Shieldy – co to takiego?

Niezaprzeczalną zaletą platformy Arduino są modułowe rozszerzenia, które można dołączać do styków rozmieszczonych przy krawędzi płytki. Co więcej, w tym samym czasie można używać kilku takich rozszerzeń, o ile ich fizyczna budowa tych rozszerzeń to umożliwia i nie występują konflikty portów, utrudniające korzystanie z nich.

Przykładowe dostępne shieldy to:

 • Moduł Ethernet (sieć komputerowa),
 • Moduły zdalnej komunikacji,
 • Sterowniki silników,
 • Karty przekaźnikowe,
 • Wyświetlacze,
 • Klawiatury i elementy sterownaia,
 • Czujniki.

Biblioteki i IDE

Oprogramowanie współpracujące z Arduino jest naprawdę proste w obsłudze. Programy pisze się w języku bardzo przypominającym C ++(właściwie to jest to ten język, a oprogramowanie programujące Arduino dokonuje jedynie kilku przekształceń przed kompilacją). Dostępne biblioteki są bardzo bogate, nie trzeba już tydzień szukać lub pisać samodzielnie bibliotek do obsługi rzeczy takich jak np. wyświetlacze czy porty komunikacyjne. Dzięki temu można skupić się na wprowadzaniu w życie swojego pomysłu, a nie mozolnym dłubaniu przy rozpraszających szczegółach. Dla praktycznie każdego dostępnego w sprzedaży shielda dostępne są instrukcje konfiguracji bibliotek standardowych lub specjalnie przygotowane, dedykowane biblioteki. Tak więc korzystanie z Arduino jest stosunkowo proste w porównaniu z konkurencją w postaci BASCOM’a lub czystego AVR-GCC (Arduino korzysta z tego kompilatora).

Co dalej?

Wortalu pojawi się kurs programowania na platformie Arduino, bardzo możliwe, że pojawią się również projekty niezależne od tego kursu. Zapraszam już niedługo. Co najbardziej Was interesuje w programowaniu i tej platformie?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007

  Bardzo fajnie się składa, bo 3 dni temu przyszło mi Arduino Uno R3. Coś tam sobie robiłem, szukałem w internecie, ale miło będzie mieć kolejne źródło informacji.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1

  A gdzie takie coś można kupić w Polsce?
  A i jaką wersje dla początkującego byście polecili?
  Jestem zielony w tych sprawach ale na allegro upolowałem coś takiego
  http://allegro.pl/hit-starter-kit-z-arduino-uno-r3-nowosc-i2439914640.html

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Wbrew pozorom w Polsce jest sporo miejsc, gdzie można kupić Arduino. Jeśli chodzi o wersję – Uno chyba będzie najlepsze, jest to dosyć nowa i popularna wersja, choć powoli nowsza zaczyna wchodzić na rynek (Leonardo).

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1

  To ja zamawiam tamto i czekam na kurs :)
  Mogę wiedzieć kiedy ukaże się pierwsza część kursu?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Pierwsza część powinna być w następnym tygodniu.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007

  Od siebie polecam sklep Nettigo. Wszystkie części markowe i do tego na produkty od Arduino Team dają roczną, bezwarunkową gwarancję.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  Złóż sobie klona, też będzie działać. :) ( http://kml.jogger.pl/2010/01/03/bieduino-zrob-sobie-arduino-za-10zl/ )

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007

  Ja bym nie próbował. Jak zapłacisz tą stówę za oryginalny produkt od Arduino Team, składany we Włoszech, masz absolutną pewność, że będzie działać i będzie kompatybilny z Arduino IDE. Nawet jak sam zepsujesz (niemechanicznie) dystrybutor Arduino (np. Nettigo) wymieni Ci bez gadania i za darmo.

  Może to brzmi jak reklama, ale tak na serio jest lepiej i sam tak zrobiłem. Ale jeżeli ktoś chce to proszę bardzo. W końcu Arduino to Open Source’owy projekt, więc czemu nie.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  Na pewno jest różnica zapłacić 100zł a 20-30 i się trochę pomęczyć, ale oczywiście co kto woli. :D Arduino ma prosty “język”, tylko tego zazdroszczę temu projektowi. Shieldy są stanowczo za drogie…

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  No dla nas shieldy są raczej drogie, ale w trochę bogatszych krajach cena tej płytki i shieldów nie robi wrażenia i nie tłucze po kieszeni. Może i tutaj w Polsce trochę się z czasem zmieni jak Arduino stanie się popularniejsze. Jest też opcja zamawiania urządzeń bezpośrednio z Chin – trzeba chwilę poczekać, ale się opłaca – kupiłem płytkę i shielda z wyświetlaczem i kilkoma przyciskami za cenę niższą od tej, w której tutaj sprzedają samo Arduino :).

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007

  Wyświetlacz może być zwykły zgodny z HD44780, taki za 15zł. Arduino ma odpowiednią bibliotekę LiquidCrystal, więc z programem nie ma problemu.

  Shieldy są takie drogie, bo w większości są od Arduino Team albo od Adafruit. Tam kosztują po 20 dolców, u nas mnoży się to razy cztery. Takie państwo….

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  Wiem, że wyświetlacz może być zgodny, tylko tak ogólnikowo napisałem o tych shieldach. Na tamtejsze standardy życia to są tanie. :)

  Można zbudować zwykły układ z ATmegą8 i tylko wgrywać skompilowany kod, ale to już całkowite cięcie kosztów. Chyba każdy wolałby mieć oryginalne Arduino. :D Tyle czasu nie bawiłem się mikrokontrolerami i elektroniką, że aż pozapominałem podstawowych rzeczy – muszę przypomnieć sobie z własnego kursu. :P

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1

  ok. Arduino do mnie dotarło :))
  Już się troszkę bawiłem ale i tak czekam na ten kurs .

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  W Arduino wszystko jest tak proste, że nie trzeba nawet kursu. :P Do wszystkiego są przykłady, nawet do obsługi serwera. :) Ja będę się bawić na gołej AtMedze8, jedyny minus – nie działa “Serial”.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  I co z tym kursem? Poczytałbym o jakichś wykorzystaniach czujników i sensorów. :)

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Dzisiaj lub jutro będzie pierwsza część, sorry za taki poślizg, ale miałem naprawdę wiele innych zajęć, a z pisaniem i rzeczami, które trzeba przy okazji zrobić zawsze trochę schodzi. Niczego zaawansowanego póki co nie będzie, ale chcę to wytłumaczyć dosyć łopatologicznie, żeby każdy zrozumiał.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-392.html StoQ

  Tak przy okazji tematu :) Sprzedam Arduino Uno + kabelek USB w cenie atrakcyjnej 68zł + 6zł wysyłka poleconym :)