Po angielsku o elektronice i majsterkowaniu

Dodane przez 24 maja 2012

Dzisiaj krótki wpis zainspirowany jednym z tematów na forum, w którym został poruszony temat języka angielskiego. Tutaj zamierzam napisać nie o szybkiej nauce angielskiego, ale o raczej powolnym doskonaleniu tego języka poprzez rozrywkę związaną ze swoimi zainteresowaniami poprzez słuchanie podcastów i oglądanie filmików.

Czym są podcasty?

Podcasty to audycje rozprowadzane z pomocą internetu i przystosowane do odsłuchiwania z pomocą urządzeń mobilnych, takich jak komórki lub inne odtwarzacze plików dźwiękowych. Można też oczywiście skorzystać z komputera.

Aby ich słuchać należy je przede wszystkim znaleźć – później dam kilka wskazówek. Odcinki można zwykle ściągać ze strony, ale jest to mało efektywne. Znacznie lepiej skorzystać z kanałów RSS i dobrego odtwarzacza – sam bedzie wtedy ściągał nowe odcinki. Przy okazji wspomnę, że wortal również ma swój kanał RSS i z pomocą czytnika RSS możesz dostawać informacje o nowych wpisach. Jeśli nie przepadasz za RSS’ami możesz dostawać informacje mailem – szczegóły na panelu po prawej.

Dlaczego słuchać po angielsku?

Bo po polsku nie ma ;). A tak na serio – znajomość tego języka daje bardzo dużo. Nie tylko można wyemigrować z tego kraju bez większych problemów, ale także (a może przede wszystkim) otwierają się przed Tobą nowe zasoby informacji. Co tu dużo mówić – angielski jest teraz językiem międzynarodowym i jest on używany w sporej części internetu.

Po angielsku są dokumentacje techniczne wszystkich liczących się firm (jedyne po polsku jakie spotkałem były autorstwa upadłej już firmy CEMI). Im temat bardziej zaawansowany tym trudniej znaleźć informacje o nim w ojczystym języku. Również nowinki docierają tutaj z pewnym opóźnieniem.

Znajomość angielskiego można ciągle rozwijać poprzez słuchanie rzeczy związanych z zainteresowaniami – dzięki temu znamy również specjalistyczne słownictwo. Warto również oglądać filmy bez lektora lub z napisami i czasem odwiedzić strony anglojęzyczne.

Myślę, że już wystarczająco pozachęcałem, teraz przejdźmy do konkretów. Za co warto się zabrać?

Za co się zabrać?

Pierwszym podcastem po angielsku jaki zacząłem słuchać był The Amp Hour. Odcinki trwają godzinę i składają się z rozmowy dwóch prowadzących na tematy okołoelektroniczne. Czasem zapraszają też gości. Generalnie miło się tego słucha, a jeśli komuś się spodoba – archiwum podcastu zawiera już prawie setkę audycji! Oto ich bannerek a przy okazji link od strony:
The Amp Hour
Więcej linków do podcastów o tematyce technicznej prowadzonych po angielsku można znaleźć na panelu bocznym strony tego podcastu.

Warto też odwiedzić kanał engineerguyvideo na YouTube – w ciekawy sposób pokazane jest działanie różnych urządzeń.

To tylko dwie propozycje na początek, ale nie chcę tutaj wypisywać dziesiątek różnych podcastów bo można je dosyć łatwo znaleźć. Jest też sporo podcastów w naszym języku, choć nie poruszają tematyki typowo elektronicznej. Znajda się za to nagrania audycji o komputerach i wielu innych tematach nadawane w Radiu Na Fali i Kontestacji.

Jeśli znacie ciekawe podcasty (nie tylko po angielsku) lub sposoby nauki obcych języków w tak niewymagający sposób to wymieniajcie je w komentarzach.

  • http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007

    Przy okazji AmpHour warto wspomnieć o EEVBlog, video blogu prowadzonym przez jednego z prowadzących AmpHour – Dave’a Jonesa. Jest to wg. mnie najlepszy kanał elektroniczny na YouTube. Prowadzone też jest forum z masą doświadczonych użytkowników, którzy zawsze chętnie pomogą w razie problemu.

  • http://elektroniczny.eu/ Tomek Michalski

    Jeśli ktoś nie jest jeszcze biegły w mowie angielskiej na tyle, by rozumieć o czym mowa w podcaście, to fajną metodą jest słuchanie podcastu i jednocześnie czytanie transkrypcji po angielsku (o ile jest dostępna), no i oczywiście słownik. Inne rozwiązanie to vlog na YouTubie w języku angielskim plus napisy po angielsku (no i słownik). Podobnie to działa.