Jak napisać artykuł do wortalu?

Dodane przez 13 lutego 2012

Aby serwis się rozwiał, powinny się tutaj pojawiać nowe artykuły. Dzisiaj chcę Wam napisać w jaki sposób dodawać do wortalu poprawne technicznie, łatwe i miłe w czytaniu wpisy. Teoretycznie można dodać artykuły na forum, ale giną one tam w gąszczu innych tematów, nie są tak ładne jak w wortalu i trudniej się je tam pisze (szczególnie po poznaniu sposobu działania WordPress’a, o który opiera się wortal). Zapraszam do czytania.

Jak zacząć?

Przede wszystkim należy mieć konto autora – póki co nie ma możliwości samodzielnej rejestracji lub logowania się z pomocą danych z forum (ale niedługo pewnie będzie) i trzeba dać znać, że się chce takie konto, a ja je utworzę. Najlepiej skontaktować się ze mną w tym celu przez PW na forum.

Następnie należy się zalogować do panelu administracyjnego wortalu pod adresem:
http://wortal.majsterkowicza.pl/wp-admin

Po zalogowaniu się należy wybrać Wpisy→Dodaj nowy z menu po lewej stronie ekranu i można już zaczynać!

Okno edytora

Edytor funkcjonuje podobnie jak edytory tekstu typu Open Office Writer czy Microsoft Office Word. Oznacza to tyle, że nie używamy tutaj BBCODE znanego z forum, a wybieramy odpowiednie opcje formatowania. W oknie edytora widzimy dosyć wiarygodny podgląd wyglądu naszego wpisu po opublikowaniu na stronie.

Na obrazku obok zaznaczyłem najważniejsze elementy edytora:

 1. Tytuł wpisu – należy go przemyśleć, często decyduje o tym, czy ktoś przeczyta resztę
 2. Pole edytora – tutaj piszemy wpis
 3. Przycisk dodawania multimediów – tutaj można przesłać obrazki na serwer i wstawiać je do artykułu
 4. Pasek narzędzi – znajdują się tu przyciski służące do formatowania tekstu – po kliknięciu ostatniego przycisku pokazuje się druga linijka z bardziej zaawansowanymi opcjami
 5. Panel publikowania – można tutaj zapisać szkic artykułu jeśli nie jest gotowy, opublikować po ukończeniu  i zobaczyć podgląd jak wpis będzie wyglądał na stronie
 6. Kategorie – należy wybrać jedną, maksymalnie dwie
 7. Tagi – służą do opisywania zawartości artykułów, najlepiej wybrać z już istniejących, ale można też dodać nowe
 8. Ikona wpisu – Tutaj ustawia się obrazek widoczny na stronie głównej przy tytule wpisu

Piszemy

Zaczynamy od tytułu – powinien zwięźle opisywać treść artykułu oraz zachęcać do jego przeczytania. Ważna jest też pewna techniczna sprawa – po zmianie wpisanego już wcześniej tytułu należy też poprawić adres strony, który będzie się znajdował pod nim (z reguły wystarczy skopiować oryginalny tytuł wyświetlany wyżej). Chodzi o to by adres w przeglądarce i faktyczny tytuł nie rozmijały się.

Akapity i nagłówki

W każdej szkole uczy się, że należy dzielić tekst na akapity. Tutaj też nie ma od tego wyjątku – dla wygody czytania i oddzielenia od siebie informacji nie związanych ze sobą bezpośrednio warto dzielić tekst na mniejsze fragmenty. Czytanie jest wtedy łatwiejsze, można to samodzielnie  sprawdzić, spoglądając na wielkiego “kloca ze sprasowanych liter” i na w miarę poprawnie sformatowany tekst. Łatwiej test też odnajdywać informacje – sprawdzając pokrótce o czym mówi czytany akapit nie musimy wszystkiego czytać w poszukiwaniu określonej informacji.

Jeszce ważniejsze dla sprawnego wyszukiwania wiadomości są nagłówki, mówiące o tym, jakie informacje można znaleźć w dalszej części tekstu. Podczas pisania w wortalu należy używać w pierwszej kolejności nagłówków H2, a w dalszej kolejności H3. Są one do wyboru po rozwinięciu paska narzędzi.

Akapity nie powinny być zbyt krótkie, bo nie wygląda to zbyt dobrze. Podobna zasada tyczy się nagłówków – nie powinny występować zbyt często – w takim wypadku bardziej uzasadnione są listy i wypunktowania, o których teraz napisze kilka słów.

Listy i wypunktowania

Przede wszystkim należy używać wbudowanych funkcji edytora tzn. nie tworzyć list poprzez wpisywanie numerów kolejnych punktów z klawiatury, ani nie rozpoczynać wypunktowań od znaku minus, gwiazdki lub podobnych. Pasek narzędzi edytora posiada specjalne przyciski pozwalające na wstawianie do tekstu list i wypunktowań. Używanie wbudowanych funkcji gwarantuje, że wyświetlą się one na stronie w ładny i przewidywalny sposób.

Praca z tymi funkcjami wymaga trochę praktyki, ale jest łatwa do opanowania. Dwie przydatne wskazówki:

 • Wciśnięcie 2 razy klawisza Enter powoduje zakończenie tworzenia listy i umożliwia dalsze pisanie w tradycyjnych akapitach.
 • Shift + Enter pozwala z kolei złamać tekst bez tworzenia nowego akapitu.
  Dokładnie tak jak w tym miejscu. Pozwala to utworzyć lepiej wyglądające listy z rozbudowaną treścią (np. nazwa i opis).

Multimedia

Wspomniałem już o wysyłaniu zdjęć na serwer, teraz trochę rozwinę. Obrazki można wstawić na kilka sposobów. Możliwe jest dodanie obrazka w pełnym rozmiarze, ale powinien on mieć wtedy niewielką szerokość (rozsądne będzie do 640 pikseli). Możliwe jest też dodanie tylko miniaturki, po której kliknięciu wyświetli się obrazek w pełnych rozmiarach. Tam nie ma takich ograniczeń, ale nie należy bez potrzeby z tym przesadzać. Zwykle nie ma sensu wrzucać niczego, co ma szerokość większą niż 2000 pikseli, a często nawet połowa tej wartości jest wystarczająca.

Obrazki warto zapisywać w dopasowanych do zawartości formatach:

 • JPG dla zdjęć z aparatu
 • PNG lub ew. GIF dla rysunków schematycznych

Możesz spytać jaka jest różnica – chodzi o sposób kompresji obrazu. JPG wykorzystuje kompresję stratną, która potrafi bardzo dobrze zmniejszyć rozmiar zajmowany przez obrazek w pamięci komputera, ale pozbawia go niektórych szczegółów i rozmywa (szczególnie widać to na krawędziach kontrastujących ze sobą elementów obrazu). PNG kompresuje bezstratnie i przez to szczególnie dobrze sprawdza się przy nieskomplikowanych grafikach takich jak schematy.

Jeśli chcesz dodać film z zewnętrznego serwisu, często wystarczy tylko wkleić link. Alternatywą jest przełączenie edytora do widoku HTML i wklejenie tam kodu odtwarzacza przeznaczonego do osadzania na stronach.

Publikacja

Przed kliknięciem przycisku Opublikuj, trzeba zrobić jeszcze kilka ważnych rzeczy:

Wydzielenie wstępu

Pierwszy akapit tekstu powinien być wstępem do reszty wpisu. Należy wstawić po nim linię podziału. Bez wykonania tej czynności cały tekst wyświetlałby się na stronie głównej, a tego nie chcemy…

Ustawienie kategorii i tagów

Z panelu po prawej należy wybrać jedną, ew. dwie kategorie i kilka tagów.  Jeśli to możliwe, tagi należy wybrać spośród już istniejących, ale warto też dopisać swoje. System wyświetla podpowiedzi nazw jeśli takie już kiedyś zostały użyte w tagach innego artykułu. Warto z tego skorzystać.

Ikona wpisu

Ikona wpisu pokazuje się przy artykule na stronie głównej. Może w tym celu służyć jeden z obrazków użytych wcześniej we wpisie, ale można też dodać specjalnie do tego celu przegotowaną grafikę.

Wyjątkowo ważne są tutaj sprawy techniczne – plik należy przygotować starannie, a ponadto nie powinien on zawierać białego lub jakiegoś innego, jednolitego tła. Warto w tym celu wykonać plik z przeźroczystym tłem (można zapisać go w formacie PNG).

Ostateczna korekta

Kliknij przycisk Podejrzyj i uważnie przeczytaj cały tekst w formie takiej, w jakiej później będzie wyświetlał się na stronie. Jeśli znajdziesz jakieś błędy, koniecznie je popraw. Zastanów się czy tekst ma logiczną budowę, czy nie pleciesz głupot i czy po prostu da się to czytać.

Jeśli tekst wygląda ok, zmień stan artykułu na “oczekuje na przegląd” (wybierz z listy na panelu publikacji). Będzie to  znak, że artykuł jest gotowy do publikacji. Proszę nie publikować wpisów samodzielnie, praktycznie zawsze znajdzie się coś do poprawienia jeśli chodzi o formatowanie. Jeśli artykuł będzie poprawny, niedługo pojawi się publicznie w wortalu.

Kilka rad na koniec

 • Nie bój się pisać, to naprawdę nie gryzie. Wręcz przeciwnie, może być całkiem przyjemnym zajęciem, szczególnie po pozytywnych reakcjach czytelników.
 • Tekst możesz zapisać, nie ma przymusu do publikowania od razu. Wystarczy kliknąć  przycisk Zapisz szkic.
 • Grafikę możesz przygotować z pomocą programów Gimp i Inkscape – są to darmowe i wieloplatformowe narzędzia. Z pomocą GIMP’a łatwo dopasujesz zdjęcia, a Inkscape jako program do grafiki wektorowej pozwoli Ci na łatwe przygotowanie prostych ilustracji, schematów.
 • Jeśli czegoś nie wiesz – pytaj w komentarzach lub przez PW na forum.