Wakacyjny konkurs – podsumowanie nadesłanych prac

Dodane przez 21 sierpnia 2011

Dzisiaj kończy się pierwszy etap wakacyjnego konkursu, czyli etap zbierania prac i jednocześnie zaczyna krótki okres przestoju, który miał w założeniu służyć temu by ostatnie z nadesłanych prac miały szanse dotrzeć do większej liczby internautów. Jak na złość nikt nie nadesłał pracy na ostatnią chwilę, ale jeśli ktoś jeszcze nie zdążył – jeszcze możne dosłać swoją pracę (powiedzmy w ciągu trzech dni),  a ja postaram się wrzucić na stronę jak najszybciej.

Pora teraz na krótkie podsumowanie opublikowanych wpisów…

Podsumowanie nadesłanych prac

Ogółem zostało zgłoszonych 7 prac. Cóż, liczyłem na trochę więcej, chociaż drugie tyle, ale jak na pierwszy raz to chyba nie jest całkiem źle :). W ostatniej chwili wynikła nieciekawa sytuacja, która skończyła się dyskwalifikacją jednej z prac – szczegóły za chwilę. Nie ma co narzekać, poza tym jednym przypadkiem nadesłane wpisy stoją na dosyć dobrym poziomie i warto się z nimi zapoznać.

Pierwszą z nadesłanych prac był artykuł o szlifowaniu, w którym jakubf2007 opisał w przystępny sposób różne narzędzia stosowane do szlifowania – od zwykłego kawałka papieru ściernego po różnego typu urządzenia elektryczne. Warto przeczytać przed wybraniem się na zakupy czy choćby dla poszerzenia wiedzy o narzędziach.

Drugi wpis o spawarkach został nadesłany przez szermier1 i niestety okazał się plagiatem – teksty zostały skopiowane z różnych stron i wpis ten został zdyskwalifikowany i niedługo zniknie ze strony. Na razie niech jeszcze zostanie żeby każdy zainteresowany mógł sprawdzić – wiele fragmentów po wklejeniu w Google lub inną wyszukiwarkę można odnaleźć na innych stronach utworzonych znacznie wcześniej niż ten wpis. Szkoda, bo było w nim sporo informacji, które mogły się przydać początkującym spawaczom.

Pierwszym nadesłanym projektem było urządzenie znane szerszej w świecie jako drawdio. Jest to ciekawa zabawka, która umożliwia zamienienie ołówka i kartki papieru w najprawdziwszy instrument muzyczny. Warto coś takiego zmontować – dostępny jest wzór płytki, a do zmontowania potrzeba tylko kilku niedrogich elementów. Artykuł nadesłał mich5550.

Drugi nadesłany projekt to mini iluminofonia autorstwa szermier1. Podobnie jak wcześniejszy projekt jest on związany z dźwiękiem. Urządzenie zapala o gasi diody LED w odpowiedzi na zmiany sygnału dźwiękowego. Jest proste do zbudowania (tylko podstawowe, standardowe elementy) i łatwe w rozbudowie (bez większego problemu można dodać więcej kanałów).

Kolejną pracą zgłoszoną do konkursu jest program o nazwie magazynier elektronika autorstwa hazor90. Przyda się wszystkim ceniącym porządek i organizacje w swoim warsztacie. Pozwala on na szybkie przeszukiwanie kolekcji sowich zgromadzonych elementów elektronicznych pogrupowanych w numerowanych pojemnikach. Autor obiecuje w komentarzach następne wersje programu i pomoc w jego instalacji (jest troszkę niestandardowa).

hazor90 napisał również artykuł o dobieraniu diod LED do różnych zastosowań. Przyda się on wszystkim początkującym maniakom świecidełek. Warto przeczytać przed zakupami i podczas projektowania urządzeń z diodami LED – pozwoli to uniknąć kilku pospolitych błędów.

[UPDATE] Jak by tego było mało,hazor90 dosłał minimalnie po terminie jeszcze jeden artykuł. Tym razem o tym jak tanio zacząć naukę programowania mikrokontrolerów AVR. Jeśli zamierzasz zakupić (a może zbudować) programator – przeczytaj bo może Ci to oszczędzić niepotrzebnego wydawania pieniędzy.

To już wszystkie nadesłane prace, dziękuje za ich nadesłanie i od pierwszego września zapraszam do głosowania. Te kilka dni można poświęcić na promowanie swoich wpisów lub po prostu na cieszenie się ostatnimi dniami wakacyjnych miesięcy :).

Co dalej na majsterkowicza.pl?

Przez ostatnie kilka miesięcy na stronie nie pojawił się ani jeden mój wpis (nie licząc związanych z konkursem), ograniczyłem się do biernego wstawiania nadsyłanych materiałów i doglądania forum. Wakacje trochę rozleniwiają, ale był to dla mnie i tak dosyć pracowity okres. Przede wszystkim zajmowałem się nauką obsługi frezarki CNC i wykonywania z jej pomocą płytek drukowanych. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie z powodu niewielkiej ilości dobrego oprogramowania i wygląda na to, że część będę sobie musiał napisać sobie sam.

Konsekwencją tego wszystkiego będzie pojawianie się ma majsterkowicza.pl artykułów związanych z tematyką krążącą wokół CNC i jeśli wszystko dobrze pójdzie możliwość zamawiania płytek do projektów ze strony i do nadesłanych, własnych wzorów płytek. Pracuję teraz nad rozwiązaniem problemu wykonywania płytek z projektu dostarczonego jako zwykły obrazek.

Pozdrawiam i życzę milej końcówki wakacji :)

  • http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1

    no i gdzie sie głosuje na te prace

  • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

    Tutaj – http://forum.majsterkowicza.pl/thread-501.html
    Właśnie zrobiłem ankietę, a odpowiedni wpis informacyjny pojawił się na stronie głównej.