Jak tanio zacząć przygodę z mikrokontrolerami AVR [KONKURS]

Dodane przez 22 sierpnia 2011

Witam. W tym artykule chciałbym przedstawić jak tanio zacząć swoją przygodę z mikrokontrolerami AVR. Pewnie wiele osób myśli, że aby zacząć pracować z mikrokontrolerami AVR są potrzebne płytki testowe za 100 lub 200zł i specjalistyczne programatory za podobną cenę. Chciałbym przedstawić, że tak nie jest. Ten artykuł nie jest kursem, nie będę przedstawiał kwestii związanych bezpośrednio z mikrokontrolerem, ponieważ jest kilka kursów AVR w internecie, więc nie ma potrzeby żeby tworzyć kolejny.

Co będzie nam potrzebne?

Potrzebne nam będzie płytka stykowa, programator, mikrokontroler oraz drobne elementy elektroniczne typu rezystory, kondensatory, diody LED i tym podobne. Od razu uprzedzam, że musimy posiadać przynajmniej podstawową lub średnią wiedzę elektroniczną, na przykład czytanie schematów i budowanie z nich układów. Przy pracy z mikrokontrolerami musimy także projektować własne schematy, lecz na początku na pewno ktoś kto nie miał styczności z mikrokontrolerami skorzysta ze schematów podanych na kursie. Teraz dokładniej opiszę wymagane elementy.

Płytka stykowa

Początkującym elektronikom nie polecam kupować dużych, wręcz gigantycznych, płytek stykowych. Do zabawy z mikrokontrolerami wystarczy nam mała płytka – około 700 pól stykowych spokojnie wystarczy, w razie czego można dołączyć więcej takich płytek. Jest to duży plus niewielkich płytek stykowych. Ich koszt jest nieduży, ja za swoją (730 pól stykowych) dałem około 13zł na popularnym serwisie aukcyjnym. :)

Programator

W przypadku programatora są dwie opcje – jeśli posiadasz port LPT w swoim komputerze, programator możesz wykonać za niecałe 3zł, lub w wersji bardziej bezpiecznej czyli w wersji z buforem około 5-10zł. Wersja z buforem jest dużo bezpieczniejsza, ponieważ zabezpiecza nasz port LPT przed zwarciami, lecz jeśli jesteśmy bardzo uważni możemy wykonać wersję za “niecałe 3zł”, co pozwoli nam na jeszcze mocniejsze obcięcie kosztów.

Schemat programatora za 3zł

A co, jeśli nie mamy portu LPT w naszym komputerze? Wtedy przychodzi nam z pomocą programator USBasp. Jak można się domyślić, programator ten jest podpinany pod port USB. Instalujemy sterowniki, podłączamy programator i już działa. Plus takiego rozwiązania jest taki, że podczas programowania programatorem USBasp nie trzeba podawać zewnętrznego zasilania na mikrokontroler. Cena takiego programatora wynosi od 30 do 40zł. Dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z mikrokontrolerami jest to odczuwalny cios budżetowy.

Mikrokontroler

Mikrokontroler ATmega

Nadszedł czas na kluczowy element – mikrokontroler AVR. Najpopularniejszymi mikrokontrolerami AVR są ATmega8 oraz ATtiny2313. To właśnie na nich opierają się wszystkie kursy. Oba kosztują około 10zł.

Drobne elementy elektroniczne

Jak już pisałem, potrzebne będą nam kondensatory, rezystory oraz diody LED, do nauki przydałby się nam również brzęczyk piezo, czyli “buzzer”. Kondensatory jakie będą nam potrzebne to kondensatory o wartości 100nF – potrzebujemy ich około 5 sztuk, a więc kondensatory to wydatek około 1zł. Do schematu “podstawowego” z mikrokontrolerem, czyli z takim schematem który pozwoli na działanie mikrokontrolera AVR potrzebujemy 1 rezystor około 10k. Do podłączenia diod LED lub brzęczyka (buzzera) do wyjść mikrokontrolera potrzebne są rezystory 1k. Kolejnym wydatkiem są diody LED, najlepiej kupić najtańsze – dyfuzyjne. Razem wszystkie drobne elementy elektroniczne będą kosztować nas około 5zł.

Język programowania i kompilator

Wiele początkujących zadaje sobie pytanie – jaki język programowania wybrać? C czy BASCOM? Oba języki są dobre, lecz jeśli ktoś miał styczność z programowaniem, polecam język C. Poza tym, BASCOM nie jest darmowy, w wersji trial program może zajmować maksymalnie 4kB (AtMega8 ma 8kB pamięci, więc połowa byłaby niewykorzystana). Moim zdaniem lepiej wykorzystywać język C, jest bardziej “elastyczny”, zrozumiały oraz darmowy.

Podsumowanie

Nadszedł czas na podsumowanie kosztów. Wybiorę dwa zestawy: dla osób z portem LPT, oraz dla osób nie posiadających portu LPT w swoim komputerze.

Dla osób posiadających port LPT

  • płytka stykowa, 730 pól – 13zł
  • programator – 3zł
  • mikrokontroler AVR AtMega8/AtTiny2313 – 10zł
  • drobne elementy elektroniczne – 5zł
  • kompilator – za darmo (jeśli używamy języka C)

Razem: około 31zł.

Dla osób nieposiadających portu LPT

  • płytka stykowa, 730 pól – 13zł
  • programator – 35zł
  • mikrokontroler AVR AtMega8/AtTiny2313 – 10zł
  • drobne elementy elektroniczne – 5zł
  • kompilator – za darmo (jeśli używamy języka C)

Razem: około 62zł.

Jak łatwo zauważyć, cena zestawu dla osób nie posiadających portu LPT jest dużo większa. Warto więc zobaczyć, czy nasz komputer posiada ten port.

Oczywiście ceny zestawów mogą się zmienić według upodobań i warsztatu użytkownika. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie z elektroniką, te koszty mogą być dużo mniejsze.

 Autorem wpisu jest hazor90