Dobór diod LED do projektu [KONKURS]

Dodane przez 8 sierpnia 2011

W tym artykule chciałbym nieco ułatwić życie majsterkowiczom, którzy myślą o wykorzystaniu diod LED w swoich projektach. Diody LED są najbardziej wydajnym i opłacalnym źródłem światła w świecie elektroniki, dlatego też są tak często spotykane. Artykuł będzie o dobraniu diod LED do określonego ich przeznaczenia w projekcie, np. nie będziemy brać diod LED super-jasnych dla przeznaczenia ich jako kontrolki, jak to robią niektórzy chińscy producenci

Typy diod LED

Dyfuzyjne

Diody LED dyfuzyjne są diodami o “mętnej”, “matowej” obudowie, dzięki czemu skupiają światło właśnie na niej. Świetnie sprawdzają się jako kontrolki. Kolejną ich cechą jest ich o wiele mniejsza cena od diod LED super-jasnych – dyfuzyjne kosztują około 20 groszy, a super-jasne około 60 groszy, lub nawet złotówkę.

Super-jasne

Tego typu diody LED świetnie nadają się jako element podświetlający dany element z dalszej odległości. Często spotykane w tanich, chińskich latarkach. Są w obudowach typu water-clear, co dosłownie oznacza – przeźroczyste jak woda. Pobór prądu przez nie wynosi około 20-30mA. Ich cena nie jest wysoka, wynosi od 60 groszy do złotówki.

Super Flux

Te diody wykorzystywane są zazwyczaj w listwach LED. Ich przeznaczeniem jest oświetlenie pobliskich obiektów. Występują w obudowach water-clear, ich cena jest około 2 razy większa od klasycznych super-jasnych diod LED. Pobór prądu tych diod jest dużo większy od zwykłych diod LED – wynosi ok. 60-80mA, w zależności od typu. Często spotykane są typu 4 chip, czyli 4 układowe. Można się domyślić, że to właśnie dlatego ich pobór prądu jest prawie 4 razy większy. Świetnie nadają się do podświetlenia klawiatury – przetestowane .

Dopasowywanie diod do ich przeznaczenia

Wymienię tutaj tylko kilka propozycji dopasowania diod LED do ich przeznaczenia, ponieważ reszty można samemu się domyślić.

Jako:

  • kontrolka = dyfuzyjna,
  • latarka, podświetlanie dalszych obiektów = super-jasne,
  • listwa oświetlająca pobliskie obiekty = super flux lub super-jasne w kształcie walca.

Chyba nie ma potrzeby wypisywania kolejnych propozycji – każdy coś do tego dopasuje.

Podsumowanie

Myślę, że ten artykuł komuś pomoże w decyzji jakich diod użyć w projekcie, lub do pogłębienia swojej wiedzy na temat tego świetnego wynalazku jakim jest dioda LED.

Autorem wpisu jest hazor90