Szlifowanie i szlifierki [KONKURS]

Szlifowanie to z definicji obróbka materiału polegająca na usuwaniu cienkiej, wierzchniej części tego materiału. Jest to proces często pomijany, a jakże pożyteczny. Narzędzia służące do szlifowania to oczywiście szlifierki. Szlifierką można nazwać zarówno kawałek papieru ściernego na drewnianym klocku, jak i przemysłową machinę za kilkaset tys. złotych. W tym artykule opiszę szlifierki do domowego użytku i do amatorskiego majsterkowania.

Najważniejsze – papier ścierny

Papier ścierny

Technicznie rzecz biorąc, papier ścierny składa się z kilku warstw:

  • podstawa papieru ściernego to karton lub płótno. Te drugie są zazwyczaj mocniejsze lecz coraz trudniej jest spotkać je w sklepach.
  • klej łączy podstawę z powierzchnią ścierną
  • materiał ścierny (tzw. nasyp) często wykonany jest z substancji o właściwościach podobnych do diamentu.

Rozróżniamy papiery grubo i drobnoziarniste. Oznaczenie ziarnistości znajduje się na spodzie papieru w postaci liczby np. 30, 60, 120, 360,itd.. Liczba ta jest związana z wielkością ziaren materiału ściernego – im większa liczba tym drobniejszy papier ścierny. W zależności od rodzaju papieru i użytego kleju papiery ścierne dzielimy na zwykłe i wodoodporne.

Szlifierka w 15 sekund, czyli warsztatowa prowizorka

Gąbki ścierne

Proste urządzenie do szlifowania można wykonać już z papieru ściernego i drewnianego klocka. Wbrew pozorom takim narzędziem można wykonać sporo (ja na przykład szlifowałem w ten sposób koło motocykla Junak :)  ), jednak w miarę możliwości polecam używać bardziej profesjonalnych narzędzi. Przy okazji warto wspomnieć, że w większości przypadków szlifujemy najpierw papierem gruboziarnistym, stopniowo zmieniając papier na drobniejszy.

W handlu można spotkać specjalne gąbki i pianki pokryte powierzchnią ścierną w cenie kilku złotych. Myślę jednak, że często jest to strata pieniędzy, gdyż coś podobnego można wykonać w domowym zaciszu. Chyba, że naprawdę mamy za dużo pieniędzy, za mało czasu lub zadanie wymagające użycia właśnie takiej gąbki.

Szlifierki elektryczne

Przechodzimy do sedna – szlifierek elektrycznych. Czasem spotykane są nawet szlifierki spalinowe lub pneumatyczne, podpinane do kompresorów, ale można je spokojnie pominąć.

Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa

Najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna ze wszystkich szlifierek, uwielbiana przez mechaników i lakierników na całym świecie – popularna kątówka. Zyskała popularność ze względu na cenę i zakres prac, do jakich możemy ją zastosować. Można do niej podpiąć różnorakie narzędzia, takie jak:

  • tarcza do cięcia metali, betonu lub innych materiałów
  • tarcza do szlifowania
  • szczotka druciana
  • tarcza polerska
  • tarcza łańcuchowa do cięcia drewna

Cena zależna jest głównie od producenta i mocy. Wielkość i moc szlifierki jest wprost proporcjonalna do powagi prac, jakie miałaby ona wykonywać. Do szlifowania drewna jest ona raczej mało wygodna, choć jest to możliwe. Lepiej jednak użyć jednej ze szlifierek poniżej.

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierka oscylacyjna

Często używana do cyklinowania podłóg. Nadaje się praktycznie tylko do drewna, a i tak często lepiej sprawdzi się szlifierka taśmowa gdyż szlifowanie szlifierką oscylacyjną trwa sporo czasu. Do takiej szlifierki używamy arkusza papieru ściernego do niej przystosowanego. Sprawdzi się najlepiej w ostatecznym wykończeniu.

Szlifierka taśmowa

Szlifierka taśmowa

Podobnie jak oscylacyjna używana jest najczęściej do szlifowania drewna, lecz w przeciwieństwie do niej „taśmówka” wykonuje lepszą robotę. Potrzebny jest do niej specjalny pas z papieru ściernego. Jest dość rzadko spotykana, zdecydowanie częściej jej rozbudowaną siostrę można zobaczyć w wielu fabrykach. Szlifierka taśmowa do domowego użytku, w zależności od marki kosztuje od ok. 150 zł do ok. 400 zł.

Szlifierka stołowa

Szlifierka stołowa

Sprzęt zdecydowanie bardziej profesjonalny, lecz spotykany w niektórych amatorskich warsztatach. Co ciekawe najczęściej spotykałem się ze szlifierkami stołowymi wykonanymi z silników z przeróżnych urządzeń np. pralek. Najbardziej interesująca z tego rodzaju szlifierek, jakiej używałem wykonana była ze starej maszyny drukarskiej.

Wykonanie i używanie czegoś takiego jest przeznaczone raczej dla obeznanych. Nie jest to szczególnie trudne, ale potrafi być niebezpieczne (szczególnie w przypadku dużych silników).

Uniwersalne mini-narzędzia

Mini szlifierka z zestawem narzędzi

Świetne urządzenie przydatne praktycznie w każdej dziedzinie majsterkowania. Uchwyt tej maszynki pozwala na zamontowanie wielu narzędzi. Tutaj elektronicy znajdą coś dla siebie. Otóż urządzenia tego typu świetnie nadają do przegotowania płytek PCB. Możemy precyzyjnie wyciąć ją w laminacie, oszlifować i wywiercić otworki pod wyprowadzenia elementów. Tym maleństwem popracujemy w drewnie i innych materiałach (nawet metalu). Zapalonych artystów ucieszy możliwość frezowania. Można spotkać urządzenia ze specjalną przedłużą do bardziej swobodnego korzystania z tego narzędzia.
Urządzenie takie kupimy już za 100 zł. Jednak naprawdę porządną sztukę kupimy za jakieś 250 zł. Od siebie mogę polecić firmę Dremel przodującą w produkcji i sprzedaży tych urządzeń.

Podsumowanie

Szlifierki są jednym z najbardziej popularnych elektronarzędzi. Każdy szanujący się majsterkowicz powinien jakąś posiadać. Pamiętajmy, że czasem warto dołożyć kilka złotych a kupiony sprzęt odpłaci nam się długą i niezawodną pracą.

Autorem wpisu jest jakubf2007