Spawanie i spawarki [KONKURS]

Dodane przez 10 lipca 2011

Złącze spawane jest to połączenie materiałów powstałe przez ich miejscowe stopienie. Występuje w procesie łączenia metali oraz tworzyw sztucznych. Przy spawaniu zwykle dodaje się spoiwo stapiające się wraz z materiałem podstawowym, aby utworzyć spoinę i polepszyć jej własności.

Rodzaje spawania

Metoda MMA – Manual Metal Arc Welding

Spawanie łukowe elektrodą otuloną nazywane jest również metodą MMA i jest to najstarsza i najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego. Pomiędzy końcem elektrody a spawanym materiałem wytwarzany jest łuk elektryczny. Zajarzenie łuku ma charakter kontaktowy poprzez dotknięcie końca elektrody do materiału spawanego. Elektroda topi się i krople stopionego metalu elektrody przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziorka spawanego metalu tworząc po ostygnięciu spoinę. Spawacz dosuwa elektrodę w miarę jej stapiania do spawanego przedmiotu tak aby utrzymać łuk o stałej długości i jednocześnie przesuwa jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Topiąca się otulina elektrody wydziela gazy, które chronią płynny metal przed wpływem atmosfery a następnie krzepnie i tworzy na powierzchni jeziorka żużel, który chroni krzepnący metal spoiny przed wpływem otoczenia. Po ułożeniu jednego ściegu żużel należy mechanicznie usunąć.

Metoda TIG- Tungsten Inert Gas

Spawanie metodą TIG polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Łuk spawalniczy występujący między nietopliwą elektrodą a materiałem spawanym topi powierzchnię materiału. W spawaniu TIG nie jest konieczne stosowanie materiału dodatkowego. Elementy spawane można łączyć przez przetopienie rowka spawalniczego. Jeżeli jednak stosowany jest materiał dodatkowy, jest on wprowadzany do jeziorka w sposób ręczny, a nie za pomocą uchwytu spawalniczego tak jak w metodzie MIG/MAG. Dlatego w spawaniu TIG, uchwyt spawalniczy posiada zupełnie inną konstrukcję niż uchwyt stosowany w metodzie MIG/MAG. Spoiwo zwykle jest dostępne w postaci drutu (pręta) o długości 1m i odpowiednio dobranej średnicy.

Metoda MIG/MAG

Spawanie metodą MIG/MAG polega na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego wytwarzanego pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Elektrodą topliwą jest drut podawany w sposób ciągły. Łuk i jeziorko ciekłego metalu są chronione strumieniem gazu osłonowego .Spawanie MIG/MAG jest obecnie najszerzej stosowaną metodą spawania, obejmującą około 65% wszystkich przemysłowych łukowych metod spawania.
Stosowane są poniższe określenia na proces spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów:

 • MIG – (Metal Inert Gas) – tą nazwą określa się proces spawania wówczas, gdy jako gaz osłonowy używany jest gaz chemicznie obojętny, np. argon, hel.
 • MAG – (Metal Active Gas) – tą nazwą określa się proces spawania wówczas, gdy jako gaz osłonowy używany jest gaz chemicznie aktywny, np. CO2.
 • GMAW – (Gas Metal Arc Welding) – skrót używany głównie w USA wspólny dla obu metod: MIG i MAG.

Rodzaje złączeń

Złącze doczołowe

Złącze doczołowe

Złącze to charakteryzuje się tym,że łączone elementy stykają się czołami.

Złącze zakładkowe

Złącze zakładkowe

Polega to na,że łączone elementy nachodzą na siebie. Złącze to stosowane jest zazwyczaj do połączeń blach.

Złącze nakładkowe

Złącze nakładkowe

Jak sama nazwa wskazuje dwa łączone elementy nakładają się na siebie.

Złącze kątowe

Złącze kątowe

Łączenie to odbywa się pod kątem najczęściej pod kontem zbliżonym do kąta 90 (stopni).

Rodzaje spawarek

Spawarka inwerterowa

Spawarka inwerterowa

Spawarka inwerterowa jest lekka i prosta w obsłudze. Nie obciąża zbytnio sieci elektrycznej w naszym budynku ponieważ składa się z transformatora. Zasilana jest ona prądem o napięciu 230 V. Prąd spawalniczy jaki możemy uzyskać w takiej spawarce mieści się w granicach 40-200 A. Taką spawarką bez problemu powinniśmy spawać za pomocą elektrod nawet do grubości 4 mm

Spawarka transformatorowa

Spawarka transformatorowa

Zasadniczą częścią spawarki jest transformator zasilany prądem o napięciu 230 lub 400 V. Musimy się tutaj zastanowić jaką instalacją elektryczną dysponujemy. Czy mamy w domu prąd jedno fazowy ( 230 V) czy trój fazowy, tzw. „siłę” (400 V) . Z pewnością można stwierdzić, że na wyższym napięciu uzyskamy lepsze i bardziej płynne natężenie prądu. Do spawania taką spawarką używamy elektrod otulonych o średnicy od 2 do 5 mm. Dysponując takim sprzętem bez problemu możemy spawać grubsze elementy (od ok. 3 mm).

Spawarka wirowa

Spawarka wirowa

Spawarki wirowe wykorzystują silniki elektryczne dla prądu zmiennego. Spawarki takiego typu z reguły ważą dwa razy więcej niż typowa spawarka transformatorowa. Wszystko to przez rozwiązanie gdzie rdzeń stojana jest wykonany z żelaza a prądnica prądu stałego jest osadzona w specjalnej konstrukcji. Obudowa spawarki wirowej jest niezwykle solidna i masywna, dlatego iż silnik podczas pracy dostarcza dosyć dużych wibracji. Do spawania możemy wykorzystać całą gammę elektrod.

Jak wybrać właściwą elektrodę?

Elektrody

Średnica elektrody powinna być mniejsza od grubości spawanego materiału. Przykładowe grubości materiału spawane elektrodami o różnych średnicach:
śr. elektrody gr. spawanego materiału

 • 1,6mm – 1,5÷2,5mm
 • 2,0mm – 2,5÷3,5mm
 • 2,5mm – 3,0÷5,5mm
 • 3,2mm – 4,0÷6,5mm
 • 4,0mm – 6,0÷9,0mm
 • 5,0mm – 7,5÷10mm
 • 6,0mm – 9,0÷12mm

Autorem wpisu jest szermier1

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  Artykuł bardzo fajny, dużo teorii i trochę tekstu praktycznego, lecz…

  …po analizie tekstu, wybraniu paru przypadkowych fragmentów artykułu i wpisaniu ich do wyszukiwarki Google, można znaleźć fora oraz strony WWW z prawie identycznym tekstem. Czyżby to był plagiat? Nie mi jest dane to oceniać, czekam na wypowiedź administratora.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Oj, nieciekawa sprawa. Nie sądziłem, że dojdzie do takich rzeczy. Dzięki za zgłoszenie dziwnej zbieżności tekstu z innymi zamieszczonymi już w Internecie np.:
  http://www.fourmkowalskie.home.pl/viewtopic.php?p=7076
  http://www.icd.pl/metoda_mig_mag.xml

  Rzeczywiście wygląda na to, że praca jest wynikiem kopiowania fragmentów artykułów z różnych stron. Nastąpiło złamanie regulaminu (punkt 6), więc zgodnie z nim wpis zostaje zdyskwalifikowany i nie będzie uczestniczył w konkursie, a także najprawdopodobniej zostanie usunięty ze strony.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  Artykuł naprawdę fajny, lecz gdyby było napisane źródło na podstawie którego został zrobiony nie byłoby takiej przykrej sytuacji.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1

  hazor ja chociaż nie robię tak jak ty że przysyłam multum prac żeby wygrać

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Akurat przysyłanie większej ilości prac nie zwiększa szczególnie szans na wygraną. Głosowanie będzie na najlepszą pracę, a głosy z poszczególnych prac nie łączą się. Tak więc ilością nie nadrobi jakości, która będzie oceniona przez użytkowników w głosowaniu już za kilka dni.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1

  tak uważasz artykuły są 4(oprócz mojego) 3 hazor90 i jeden jakubf2007 teraz tak kto ma większą szanse na nagrodę on czy jakubf2007 ????? Więc widać kto jest taki napalony

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  Teraz będziesz wyładowywał złość poprzez taki sposób? To mój wolny czas, moje pomysły, więc to nie twoja sprawa jak go wykorzystałem.
  Ty też mogłeś przysłać “multum” prac – nikt Ci nie zabraniał. Napisałem 2 artykuły – jeden jako mini-porada, drugi już obszerniejszy – jako poradnik. Dodałem jeden projekt. Czy to jest takie “multum”? Ty wysłałeś 1 artykuł i 1 projekt. Czyli tylko o jeden artykuł mniej ode mnie.

  Jest sens się teraz na mnie wyżywać, że popełniłeś plagiat? Chyba nie.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1

  projekt to nie artykuł(ja przysłałem z każdej dziedziny po jednej) . nie jestem zły to ty jesteś jakiś napalony na nagrodę i tyle.(to po prostu widać)

  Robi się gorąco (och ach)

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  Napisałeś “projekt to nie artykuł” – a wcześniej pisałeś, że wysłałem 3 artykuły. Hm.
  Przysłałem 1 projekt, 2 artykuły – i tylko jeden z tych dwóch artykułów jest brany przeze mnie pod uwagę na konkurs. Podobna ilość co u Ciebie.
  A co do nagrody – nie robię tego tylko dla niej, lecz głównie dla rozwoju strony oraz jej promowania.
  Skończmy tą bezsensowną dyskusję, bo to do niczego nie prowadzi.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Dokładnie, nie ma sensu dalej ciągnąć tej dyskusji bo do niczego nie prowadzi. Jak dotąd forum od samego początku funkcjonuje w miłej atmosferze i szkoda by było to psuć. Niestety frekwencja trochę nie dopisała, przy kilku osobach więcej na pewno nie było by takiego problemu

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007

  Nie wątpię, że będą jeszcze jakieś konkursy więc każdy będzie miał jeszcze okazję się wykazać.