Spawanie i spawarki [KONKURS]
Złącze spawane jest to połączenie materiałów powstałe przez ich miejscowe stopienie. Występuje w procesie łączenia metali oraz tworzyw sztucznych. Przy spawaniu zwykle dodaje się spoiwo stapiające się wraz z materiałem podstawowym, aby utworzyć spoinę i polepszyć jej własności.
Rodzaje spawania
Metoda MMA – Manual Metal Arc Welding
Spawanie łukowe elektrodą otuloną nazywane jest również metodą MMA i jest to najstarsza i najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego. Pomiędzy końcem elektrody a spawanym materiałem wytwarzany jest łuk elektryczny. Zajarzenie łuku ma charakter kontaktowy poprzez dotknięcie końca elektrody do materiału spawanego. Elektroda topi się i krople stopionego metalu elektrody przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziorka spawanego metalu tworząc po ostygnięciu spoinę. Spawacz dosuwa elektrodę w miarę jej stapiania do spawanego przedmiotu tak aby utrzymać łuk o stałej długości i jednocześnie przesuwa jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Topiąca się otulina elektrody wydziela gazy, które chronią płynny metal przed wpływem atmosfery a następnie krzepnie i tworzy na powierzchni jeziorka żużel, który chroni krzepnący metal spoiny przed wpływem otoczenia. Po ułożeniu jednego ściegu żużel należy mechanicznie usunąć.
Metoda TIG- Tungsten Inert Gas
Spawanie metodą TIG polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Łuk spawalniczy występujący między nietopliwą elektrodą a materiałem spawanym topi powierzchnię materiału. W spawaniu TIG nie jest konieczne stosowanie materiału dodatkowego. Elementy spawane można łączyć przez przetopienie rowka spawalniczego. Jeżeli jednak stosowany jest materiał dodatkowy, jest on wprowadzany do jeziorka w sposób ręczny, a nie za pomocą uchwytu spawalniczego tak jak w metodzie MIG/MAG. Dlatego w spawaniu TIG, uchwyt spawalniczy posiada zupełnie inną konstrukcję niż uchwyt stosowany w metodzie MIG/MAG. Spoiwo zwykle jest dostępne w postaci drutu (pręta) o długości 1m i odpowiednio dobranej średnicy.
Metoda MIG/MAG
Spawanie metodą MIG/MAG polega na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego wytwarzanego pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Elektrodą topliwą jest drut podawany w sposób ciągły. Łuk i jeziorko ciekłego metalu są chronione strumieniem gazu osłonowego .Spawanie MIG/MAG jest obecnie najszerzej stosowaną metodą spawania, obejmującą około 65% wszystkich przemysłowych łukowych metod spawania.
Stosowane są poniższe określenia na proces spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów:
- MIG – (Metal Inert Gas) – tą nazwą określa się proces spawania wówczas, gdy jako gaz osłonowy używany jest gaz chemicznie obojętny, np. argon, hel.
- MAG – (Metal Active Gas) – tą nazwą określa się proces spawania wówczas, gdy jako gaz osłonowy używany jest gaz chemicznie aktywny, np. CO2.
- GMAW – (Gas Metal Arc Welding) – skrót używany głównie w USA wspólny dla obu metod: MIG i MAG.
Rodzaje złączeń
Złącze doczołowe
Złącze to charakteryzuje się tym,że łączone elementy stykają się czołami.
Złącze zakładkowe
Polega to na,że łączone elementy nachodzą na siebie. Złącze to stosowane jest zazwyczaj do połączeń blach.
Złącze nakładkowe
Jak sama nazwa wskazuje dwa łączone elementy nakładają się na siebie.
Złącze kątowe
Łączenie to odbywa się pod kątem najczęściej pod kontem zbliżonym do kąta 90 (stopni).
Rodzaje spawarek
Spawarka inwerterowa
Spawarka inwerterowa jest lekka i prosta w obsłudze. Nie obciąża zbytnio sieci elektrycznej w naszym budynku ponieważ składa się z transformatora. Zasilana jest ona prądem o napięciu 230 V. Prąd spawalniczy jaki możemy uzyskać w takiej spawarce mieści się w granicach 40-200 A. Taką spawarką bez problemu powinniśmy spawać za pomocą elektrod nawet do grubości 4 mm
Spawarka transformatorowa
Zasadniczą częścią spawarki jest transformator zasilany prądem o napięciu 230 lub 400 V. Musimy się tutaj zastanowić jaką instalacją elektryczną dysponujemy. Czy mamy w domu prąd jedno fazowy ( 230 V) czy trój fazowy, tzw. „siłę” (400 V) . Z pewnością można stwierdzić, że na wyższym napięciu uzyskamy lepsze i bardziej płynne natężenie prądu. Do spawania taką spawarką używamy elektrod otulonych o średnicy od 2 do 5 mm. Dysponując takim sprzętem bez problemu możemy spawać grubsze elementy (od ok. 3 mm).
Spawarka wirowa
Spawarki wirowe wykorzystują silniki elektryczne dla prądu zmiennego. Spawarki takiego typu z reguły ważą dwa razy więcej niż typowa spawarka transformatorowa. Wszystko to przez rozwiązanie gdzie rdzeń stojana jest wykonany z żelaza a prądnica prądu stałego jest osadzona w specjalnej konstrukcji. Obudowa spawarki wirowej jest niezwykle solidna i masywna, dlatego iż silnik podczas pracy dostarcza dosyć dużych wibracji. Do spawania możemy wykorzystać całą gammę elektrod.
Jak wybrać właściwą elektrodę?
Średnica elektrody powinna być mniejsza od grubości spawanego materiału. Przykładowe grubości materiału spawane elektrodami o różnych średnicach:
śr. elektrody gr. spawanego materiału
- 1,6mm – 1,5÷2,5mm
- 2,0mm – 2,5÷3,5mm
- 2,5mm – 3,0÷5,5mm
- 3,2mm – 4,0÷6,5mm
- 4,0mm – 6,0÷9,0mm
- 5,0mm – 7,5÷10mm
- 6,0mm – 9,0÷12mm
Autorem wpisu jest szermier1
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007