Kilka ciekawych projektów akustycznych

Dodane przez 27 lipca 2011

Aktywni forumowicze pewnie je już wcześniej widzieli na naszym forum – czekały tam przez miesiąc na dodanie do wortalu, ale wreszcie się doczekały. Jakość wykonania opisywanych niżej kolumn i wzmacniacza jest naprawdę wysoka. Zapraszam do obejrzenia jako inspiracji i wzoru do naśladowania.

Księga dźwięku – końcówka mocy

Pomysł

Pewnego dnia popatrzyłem na wielki wrak wzmacniacza pod moim biurkiem, który nie powiem ale jako sprzęt audio spełniał dobrze swoje zadanie i pomyślałem, że to tak wyglądać nie może. Zainspirowany otoczeniem sprzętów firmy Apple oraz księgami stojącymi na biurku wpadłem na ten oto pomysł :). Zacząłem rysować, myśleć potem naginać, wyginać, ciąć i wiercić. Po paru godzinach, dniach powstała księga dźwięku. Chciałem aby forma była czysta, prosta ale miała coś w sobie praktycznego i interesującego, stąd kształt księgi która jest o tyle uniwersalna iż może funkcjonować w pionie jak i poziomie. Prototypy i konstrukcje domowe, mają to do siebie, że często się je zmienia i poprawia, dlatego też zastosowałem dwuczęściową obudowę. Pierwsza to szkielet i podstawa dla elektroniki, która może funkcjonować samodzielnie, natomiast druga to powłoka którą nasuwa się na całość, nadając obłą formę.

Techniczne bzdury

Wzmacniacz, a tak właściwie końcówka mocy to dość proste urządzenie które ma jedną zasadniczą funkcję, wzmacniać dźwięk, a dokładnie sygnał niskiego poziomu który wydobywa się z różnych urządzeń, jak komputer, telewizor czy telefon. Podstawą są końcówki mocy na układach TDA 7294, dość popularne, z różnymi zabezpieczeniami zwarciowymi i termicznymi, jednym słowem takie All in one. Zasadniczo sprawa sprowadza się do wykonania prostej płytki z wymienionym układem. Do działania jest jeszcze potrzebny zasilacz, u mnie oparty na potężnym trafie toroidalnym, oraz paru detalach jak włączniki, gniazdka i pokrętła. Na zdjęciach widać jak to wszystko jest rozmieszczone aby obudowa była stabilna w pozycji pionowej, ale też mogła funkcjonować w poziomie. Nie będę rozdrabniał się nad detalami elektronicznymi, bowiem, nie ma tu z punktu widzenia elektronika niczego nietuzinkowego.

Szklanki – kolumny podłogowe

Idea

Zachwyt designem Apple nie zna granic, opętanie wręcz przekłada się na własne projekty. Tak właśnie przyszedł pomysł na „Szklanki”, kolejne kolumny podłogowe w stylu minimalistycznym, proste kształty, gładkie błyszczące powierzchnie oraz, jak sądzę udane połączenie czerni i bieli. Chciałem nawiązać do stylistyki innych projektów, “Księga dźwięku” oraz “iPC” co zaowocowało użyciem tego samego typu materiału, plexiglasu. Zresztą zobaczcie sami.

Trochę techniki

Kolumny są dwudrożne, nisko-średnio tonowy głośnik to STX GDN-18-130-8-AKX, natomiast wysoko tonowy to VIFA DX25, wszystko w systemie bass-reflex w prostej skrzynce z MDF. Skrzynia jest podzielona na trzy komory, górna pusta na wysokotonowy głośnik, środkowa największa na niskotonowy i bass-reflex, oraz dolna z obciążeniem w postaci piasku. Wszystko oczywiście odpowiednio sklejone, skręcone, wytłumione a na koniec oklejone, cienkim plexiglasem. Tworzywo zostało wygięte na ciepło z jednego pasa białego oraz przycięte dwa mniejsze czarne kawałki. Na koniec umieściłem parę detali w postaci portali do podłączenia kabli oraz szpilek na których cała konstrukcja stanęła.

Pociski V2 – Kolumny ze sznytem

Pomysły w głowie rodzą się szybko, gdy tylko kreatywność zaczyna wchodzić w grę. Jeszcze przyjemniej jest gdy możemy zmieniać coś już po części zrobionego, ulepszać, dodawać a nieraz nawet ujmować. Postawiłem na stary styl, drewno, wosk, mosiądz i skóra. Połączenie trzech różnych materiałów to trudna sztuka, czy się udało? Oceńcie sami.

Pasja to coś dziwnego i wciąż nie zrozumiałego dla mnie, ciąga po małych pomieszczeniach, każe używać elektro narzędzi i oddychać tonami pyłu z drewna… Ale co poradzić, tak już jest i pewnie zostanie, i tym razem natchnienie mnie nie zawiodło. Po odkopaniu starego projektu kolumn podłogowych „Pociski” doszedłem do wniosku, że to wszystko nie ma sensu… Było to trudne ale niestety taka prawda, wielkie gabaryty i przerost technologii nad potrzebą. Efekt przemyśleń był szybki i zwięzły. Trzeba odzyskać pracę z przed lat i stworzyć coś sensownego z tego kawałka drewna.

Piła w ręce, i mamy dwie części. Cały pomysł już był w głowie, zatem trzeba było tylko wszystko teraz zrobić, uruchomić wyobraźnię i zacząć ciąć i szlifować. Uzupełniłem stare ubytki, wywaliłem co zbędne. Przyszła kolej na front, który musiałem zrobić od nowa. Frezowanie, obijanie skórą i gotowe. Na koniec wykończenie na górze kolumny z blachy mosiężnej, przeszlifowanej i zalakierowanej

Użyte głośniki to Visaton SC 10 N 8 OHM i Visaton W 170 S 8 OH. Do tego wszystkiego pomiary, projekt zwrotnicy Pawła, podłączenie wszystkiego i gotowe. Byłem miło zaskoczony tym co udało mi się wyciągnąć z tego starego kawałka drewna i jak to wszystko może grać. Jednak trójkątny kształt wnętrza mnie nie zawiódł. Zapraszam do oglądania.

Autorem opisów i zdjęć jest cryptic. Zapraszam na jego stronę internetową, na której można znaleźć więcej zdjęć opisywanych konstrukcji, a także kilka innych ciekawych projektów:
www.blog.crypticstudio.pl

  • http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007

    Powiem jedno – jesteś artystą, a twoje prace powinny być zamykane w muzeum dla przyszłych pokoleń.

  • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

    Powiem jedno – jesteś artystą, a twoje prace powinny być zamykane w muzeum dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy szczęściarzami mogąc oglądać je jako jedni z pierwszych!

    To Cie trochę zdziwię :). Projekt wzmacniacza został opublikowany na stronie autora w czasach gdy na majsterkowicza.pl zaczęły pojawiać się pierwsze artykuły (rok 2008). Kolumny są z następnych lat :D