QCad – ścinanie i kreskowanie

Dodane przez 3 maja 2011

W tym wpisie pokażę kolejne funkcje programu QCad. Będą to ścinanie, które może posłużyć do wykańczania krawędzi i kreskowanie, którego odpowiednie użycie spowoduje, że Twoje rysunki będą wyglądały jeszcze lepiej i czytelniej.

Rysunek bazowy

Na początku narysujmy rysunek, który będzie podstawą dla prezentacji nowych narzędzi. Dla zwięzłości wpisu pominę kroki takie jak tworzenie warstw i wybór jednostki wymiarowania, nie jest to koniecznie potrzebne w tym przykładzie. Pisałem o nich w poprzedniej części – QCad – rysunki techniczne w prosty sposób

Aby zacząć rysowanie, najpierw wybierz odpowiednie narzędzie. W tym wypadku dobrze się sprawdzi Linia z dwoma punktami:

Następnie narysuj jakąś prostą figurę – ważne, żeby jej kontur się łączył z obu stron, tworząc obszar zamknięty. Ja narysowałem coś takiego:

Ścinanie i zaokrąglanie

Najpierw należy wybrać narzędzia. Leżą one w menu Edycja (ale nie tym u góry okna):

Ścinanie i zaokrąglanie to bardzo proste operacje – wystarczy wybrać narzędzie i wskazać dwa łączące się ze sobą odcinki, a zostaną one ścięte przy użyciu podanych na pasku narzędzi długości lub też zaokrąglone z uwzględnieniem określonego promienia. Końcowy efekt zabaw z obydwoma narzędziami może prezentować się następująco:

Kreskowanie

Kreskowanie to kolejne niezwykle przydatne narzędzie. Z jego pomocą można wypełnić zamknięte obszary rysunku różnego rodzaju liniami i innymi zdefiniowanymi kształtami. Narzędzia służące do umieszczania wypełnienia znajdują się w specjalnym menu o jakże odkrywczej nazwie Kreskowanie.

Po wyborze narzędzia należy wskazać obszar, w tym wypadku cały rysunek będzie wypełniany, więc wybierz opcję Zaznacz wszystko i kliknij strzałkę w prawo by przejść do następnego kroku:

Pokaże się wtedy okno, w którym można wybrać parametry wypełnienia:

Po zatwierdzeniu przyciskiem OK okno zniknie, a na rysunku pojawi się kreskowanie:

Na koniec

Mam nadzieję, że poznane narzędzia przydadzą Ci się podczas rysowania i zapraszam do przeczytania następnych wpisów z tej serii, które postaram się niebawem napisać. Zachęcam także do odwiedzania naszego forum i pisania własnych artykułów.