Jak zarobić skrętkę sieciową?

Budując  sieć komputerową często trzeba przepuścić kabel przez ścianę lub puścić go rynienką lub innym kanalikiem, a naprawdę trudno jest to zrobić z już gotowym przewodem z założonymi wtykami. W tym wpisie pokażę jak szybko i sprawnie zacisnąć wtyczkę RJ-45 na końcu skrętki sieciowej.

Co jest potrzebne?

Przede wszystkim przyda się zaciskarka – bez niej bardzo trudno jest cokolwiek zdziałać. Nie da się sensownie zamontować wtyczki bez takiego urządzenia. Można próbować, ale jakość połączenia będzie raczej marna. Zaciskarkę można kupić za kilkanaście złotych w większości sklepów komputerowych i jest to właściwie jedyne potrzebne narzędzie. Jej budowa jest zwykle na tyle przemyślana i zawiera odpowiednie ostrza, że nic innego nie jest potrzebne.

Poza zaciskarką potrzebna jest skrętka sieciowa i złącza RJ-45. Skrętka występuje w kilku standardach:

 • UTP – zwykła, standardowa skrętka nieekranowana
 • FTP – skrętka foliowana, można powiedzieć, że lekko ekranowana
 • STP – skrętka ekranowana

Zwykle wystarcza standardowa UTP, ale przy dłuższych dystansach i niezbyt korzystnym środowisku (warunki atmosferyczne, zakłócenia) warto zastanowić się nad bardziej zabezpieczonymi wersjami.

Standardy

Druciki trzeba ułożyć w odpowiedniej kolejności. Aby nie było z tym problemów, używa się odpowiednich standardów zdefiniowanych w dokumentach o tak skomplikowanych nazwach jak TIA/EIA-568-B. W praktyce wystarczy tylko znajomość kolejności kolorów, w resztę nie trzeba się zagłębiać.

Standard T568A:

 1. biało-zielony
 2. zielony
 3. biało-pomarańczowy
 4. niebieski
 5. biało-niebieski
 6. pomarańczowy
 7. biało-brązowy
 8. brązowy

Standard T568B:

 1. biało-pomarańczowy
 2. pomarańczowy
 3. biało-zielony
 4. niebieski
 5. biało-niebieski
 6. zielony
 7. biało-brązowy
 8. brązowy

Typ kabla

Kolejną ważną sprawą jest typu połączenia, ponieważ w użyciu są dwa. Najczęściej używa się zwykłego zakończonego wtyczkami w takim samym standardzie po obu stronach. Przy łączeniu komputerów bezpośrednio ze sobą (bez innych urządzeń sieciowych takich jak np. switch używa się wtyczek w dwóch standardach – z jednej strony kabla T560A, a z drugiej T568B.

W dalszej części wpisu pokażę jak zacisnąć wtyk przy użyciu standardu T568B.

Zarabianie skrętki

Przy odrobinie wprawy wtyk da się założyć w kilkanaście sekund. Nie ma się co łudzić, na początku zajmie to kilka minut :). Postaram się opisać często popełniane błędy, które mogą przeszkodzić w perfekcyjnym zarobieniu przewodu.

1. Odizolowywanie końcówki kabla

Najpierw przewód należy pozbawić izolacji na długości kilku centymetrów od końca. Zaciskarki posiadają często specjalny występ ograniczający długość ściąganej izolacji. Może to być przydatne po nabyciu wprawy, jednak na początku polecam odizolować nieco większy kawałek – lepiej się będzie układało przewody.

Przy nacinaniu izolacji należy postępować łagodnie i z wyczuciem – zbyt mocny nacisk może ponacinać lub nawet poprzecinać przewody wewnątrz zewnętrznej izolacji. Najlepiej po prostu lekko zacisnąć, obrócić przewód tak by nacięcie powstało na całym jego obwodzie i gotowe.

Trzymającą jeszcze izolację najlepiej odrywa się przekrzywiając kabel tak, aby naciągnąć niedocięty fragment – wtedy łatwo puszcza.

2. Układanie par przewodów

Układanie przewodów najlepiej jest rozpocząć od ustawienia poszczególnych par na odpowiednich pozycjach. Zapobiegnie to późniejszemu plątaniu się ich i związanych z tym trudnościom w poprawnym zaciśnięciu złącza.

3. Układanie przewodów

Teraz można już poszczególne pary rozkręcić oraz wyprostować i ułożyć przewody w odpowiedniej kolejności. Jedynie zielona (lub pomarańczowa, w zależności od standardu) para może stworzyć poważniejsze problemy, ponieważ wchodzące w jej skład przewody są rozrzucone w różnych miejscach wtyczki, a nie przylegają do siebie.

4. Przycinanie przewodów

Przewody należy wyrównać i ułożyć obok siebie tak, aby mogły wejść do wtyczki, a następnie przyciąć na odpowiednią długość. Pozwoli to uniknąć problemów związanych z różnorodną długością przewodów, a także zapobiegnie sytuacji, w której izolacja zewnętrzna nawet nie wchodzi do wnętrza wtyku.

5. Umieszczanie przewodów w złączu

Na koniec przewody należy wsunąć do złącza. Jeśli wszystko zostało dobrze zrobione, nie powinno być z tym żadnych problemów, ale i tak zawsze należy sprawdzić czy przewody nie zmieniły swojej kolejności oraz czy wszystkie dochodzą do końca swoich rynienek we wtyczce.

6. Zaciskanie złącza

Zaciśnięcie złącza powoduje, że styki przebijają się przez izolację i głęboko wbijają w miedziane przewody, tworząc mocne połączenie. Nie da się tego dobrze zrobić bez zaciskarki, dlatego należy z niej bezwzględnie skorzystać.

O ile przy ściąganiu izolacji wskazana była delikatność, tak tutaj przyda się użyć siły – należy ścisnąć naprawdę mocno, dobrym pomysłem jest użycie do tego obu rąk.

7. Gotowe

Po zaciśnięciu złącza wszystkie końcówki przewodów powinny dochodzić do jego końca i być poprawnie zaciśnięte.

Przy wykonywaniu skrętek na większą skalę warto zaopatrzyć się w tester, którym można szybko  sprawdzić czy wykonaliśmy zadanie prawidłowo.

 • Daniel Krk NH

  Dzięki, poradnik przydatny. Właśnie pierwszą skrętkę zrobiłem i jak widać net działa :)

 • dfdsg

  ty skurwysynu
  ja pół metra kabla i jakieś 15 wtyków zmarnowałem i ciągle nie wychodzi

 • Adam

  Super porada. Jako laik, przed pierwszym zarobieniem musiałem jednak jeszcze gdzie indziej sprawdzić, z której strony patrząc na wtyczkę liczy się kolejność kolorów. Poza tym super.