Stół bilardowy DIY

Dodane przez 6 marca 2011

Bilard to posiadająca bogatą historię i wiele odmian gra, która polega na odpowiednim przemieszczaniu kul po stole przeznaczonym do tej gry. Zakup nawet najtańszego stołu to dosyć spory koszt, a i majsterkowiczowi wielkiej satysfakcji nie przyniesie. Jeśli akurat jesteś posiadaczem maszyn stolarskich i chcesz taki stół zrobić, sporą pomocą może być zapoznanie się z już wykonanymi projektami. Jojo1981 opisał na forum wykonany przez siebie stół bilardowy, ale jest wart większej uwagi, więc uznaliśmy, ze warto zrobić o nim wpis, który właśnie czytasz.

Budowa stołu bilardowego to piękna sprawa. Przerabiałem ten temat jakieś dwa lata temu więc wiem co nieco. Niestety bez specjalistycznych obrabiarek się nie obeszło więc metoda warsztatowa i tzw. rękodzieła odpada. Oczywiście trzeba pilnować wszystkich wymiarów i kątów band łuz i całej reszty. Co do samych prac to typowa stolarka meblowa. Przy czym frajda i duma jest niesamowita gdy się pierwszy raz zagra na własnym, prywatnym stole. Wszystkim stolarzom fachowcom serdecznie polecam zabawę w produkcję takiego stołu. Amatorom niestety odradzam, są elementy nie do przeskoczenia, chyba że z pomocą fachowca z obrabiarką numeryczną tak jak w moim przypadku. Bandy to jedyna rzecz której nikt poprawnie nie wykona bez odpowiedniej maszynki. Zjedziesz jakiś wymiar albo kąt i bile będą wypadać ze stołu.

Przed przystąpieniem do wykonania stołu bilardowego należy zastanowić się najpierw gdzie ma on stać i czy jest na tyle miejsca wokół żeby można było swobodnie grać. Należy także przemyśleć jak wnieść do tego pomieszczenia wszystkie elementy stołu, największą z nich jest oczywiście płyta. W moim przypadku jest to poddasze i miałem z tym kłopot. Jeśli wymiar stołu jest już wybrany, należy zakupić takie rzeczy jak sukno, kosze na bile, i gumowe bandy. Bardzo ważną rzeczą jest wybór koszy z tego względu że do tego zależy cała konstrukcja korony stołu. Do wyboru są dwie opcje: kosz razem razem z narożnikiem lub sam kosz. Zdecydowanie łatwiejsza do wykonania jest ta pierwsza opcja. A oto fotki obu rodzai koszy:

Kosz narożnikowy

Zwykły kosz

Jeśli chodzi o materiał użyty do wykonania mojego stołu to jest to dębina, ale równie dobrze można zastosować sosnę. Blat wykonałem z płyty MDF. Nogi były klejone a później toczone na tokarce.

Na koniec galeria z powstawania stołu: