Film o produkcji w UNITRA-ZATRA

Dodane przez 13 marca 2011

Prawie każdy ma w domu stary, pamiętający czas PRL’u sprzęt elektroniczny i bardzo często znajdują się w nim podzespoły rodzimej produkcji.  Co prawda, zakłady ZATR-y są już tylko budynkami na których wyburzenie brak pieniędzy, ale niewątpliwie przed kilkudziesięciu laty miały spory wpływ na polską elektronikę. Zapraszam do obejrzenia filmu zarówno starszych jak i młodszych elektroników – można powspominać i/lub dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Flm zniknął z Youtube, jeśli ktoś wie, gdzie można go znaleźć, proszę pisać.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-335.html kondzio-93

  Witam,

  UNITRA-DIORA ma jakiś związek z UNITRA-ZATRA.
  Bo jeśli chodzi o UNITRA-DIORA to na pewno robili sprzęt elektroniczny bo osobiście posiadam kilka instrukcji obsługi, schematy budowy, karty gwarancyjne chyba nawet rachunki i radio z końca lat 70 a dokładniej 1978r.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  a tak swoją drogą dlaczego cała unitra upadła.??

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Chyba wszystkiego po trochu – polityka nowych rządów i różne wałki po zakończeniu się komuny, związki zawodowe i konkurencja związana z otwarciem rynków (za komuny zakłady Unitry miały monopol). Komunizm słynął z tego, że wielu ludzi było niepotrzebnie zatrudnianych, a po transformacji nadal się obijali w pracy (co w kapitalizmie już tak mile widziane nie jest) zamiast startować z nowym biznesem, a związki zawodowe nie chciały żadnych zwolnień, co tylko potęgowało nieopłacalność, problemy z funduszami itp. Po jakimś czasie fabryki zaczęły padać i pracę traciły całe załogi. Podobnie to działało w innych gałęziach gospodarki.

  Część przedsiębiorstw wchodzących w skład Unitry zdołała się jednak wygrzebać się z dołka i działa do dzisiaj (np. Telpod). Więcej o losach poszczególnych części Unitry na Wikipedii – http://pl.wikipedia.org/wiki/Unitra

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  Niestety – filmiki padły. :(

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-473.html szermier1

  Ja do ruin zatry mam jakieś 15 km:)