Sposoby na magnetyzowanie wkrętaków

Dodane przez 10 lutego 2011

Magnetyzowanie wkrętaków może nam umilić i ułatwić pracę. Namagnetyzowana końcówka łatwo łapie się śruby, dzięki czemu wykręcając ją z trudno dostępnego miejsca wyciągniemy ją bez pomocy pęsety czy potrząsania by ją wydobyć. Także wkręcanie śrubki w trudno dostępne miejsce jest o wiele łatwiejsze.

Magnetyzery i magnesowanie

Jak wiadomo każda na magnetyzowana końcówka wkrętaka kiedyś traci swoje właściwości i w takim przypadku można użyć profesjonalnego magnetyzera lub zrobić to domowym sposobem.

Cena takiego magnetyzera wynosi od 10 do 30 zł w zależności od producenta.
Działa on bardzo prosto – ma dwa otwory: magnetyzujący i demagnetyzujący. Wystarczy włożyć końcówkę wkrętaka w otwór magnetyzujący oznaczony “+” by go namagnetyzować lub “-” by rozmagnesować.

Magnetyzer

Jeśli chodzi o sposoby domowe zaprezentuje dwa najpopularniejsze:

Sposób 1

Jest ona najprostszy i najszybszy, potrzebować będziemy magnesu neodymowego jeśli już go mamy przeciągamy nim około 15-20 razy wzdłuż trzpienia wkrętaka. I gotowe.

Sposób z magnesem

Taki magnes można kupić, mój akurat został wyciągnięty ze starego dysku twardego. Ciekawostka: taki magnes potrafi utrzymać ciężar 1300 razy większy od swojego.

Sposób 2

Tym razem potrzebny będzie nam tylko drut miedziany w izolacji o długości 50cm i akumulator samochodowy a więc końcówkę wkrętaka owijamy drutem miedzianym w izolacji a następnie jedną końcówkę podłączamy pod ujemną klemę akumulatora a końcówką drugą trzykrotnie przecieramy po drugiej dodatniej klemie.

Sposób z akumulatorem

Nie polecam tego sposobu jest niebezpieczny i niszczy akumulator.

Trochę fizyki

Wokół każdego magnesu (najlepiej widać to przy neodymowym) oraz przewodnika, w którym płynie prąd elektryczny istnieje pole magnetyczne. W ferromagnetykach takich jak stal, z której robione są wkrętaki domeny magnetyczne ułożone są losowo, przez co ich pola magnetyczne się nawzajem znoszą. Nawet krótkotrwałe oddziaływanie silnego pola magnetycznego może zmienić kierunek domen i spowodować, że pola nie będą się już znosiły, czego skutkiem będzie wytwarzanie przez namagnesowany metal pola magnetycznego zdolnego do silnego oddziaływania na otoczenie.

Źródłem pola magnetycznego potrzebnego do namagnesowania wkrętaka może być magnes stały (tak jak w sposobie pierwszym) lub przepływający przez przewodnik prąd elektryczny (sposób 2).

Autorem wpisu jest kondzio-93

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-336.html juniorK

  Wypróbowałem 1 sposób działa;D Co bu tu teraz z reszta dysku zrobic?:D

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-335.html kondzio-93

  Z reszty dysku można zrobić na przykład szlifierkę
  http://www.youtube.com/watch?v=4nQfTtchHp0 (to nie mój filmik).

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-336.html juniorK

  Widziałem to ze szlifierka, za słaby ten silniczek zeby cos konkretniejszego nia zrobic, zegar z tarczy dysku bardzo mi sie podoba tyle ze trzeba juz troche bardziej zagłębic sie w elektronike. Narazie musze zasilacz skończyc:)

 • franky

  pytanie do drugiego sposobu? czy nie osiągnie się tego samego przy pomocy zwykłej baterii AAA??

 • sLy

  Stary temat, więc pewnie nikt nie odpowie.
  Mam jednak pytanie, czy do drugiego sposobu nie można użyć zwykłego zasilacza 12V?
  Nie spodziewam się odpowiedzi, ale jeśli nie jest tu wymagany jakiś wysoki prąd to spróbuję i zobaczę co z tego wyjdzie.

 • kazilos

  Przecież przez promieniowanie elektromagnetyczne,które wytwarzają telewizory,odkurzacze,komputery,komórki można dostać raka.Dzieje się tak,bo promieniowanie magnetyczne dociera do szyszynki,i działa na nią tak,ze ona może przestać produkować niektóre składniki przez co one nie będą w komórce i może ona stać się rakotwórcza.POTWIERDZONE NAUKOWO!

 • PapaSmerf

  Potwierdzam, byłem w szyszynce na wakacjach i widziałem.

 • kazilos

  …/