Zasilanie z USB

Dodane przez 5 grudnia 2010

USB jest portem, które znajduje się w praktycznie każdym współczesnym komputerze. Często tych gniazd jest aż nadto wiele. Dlaczego by ich nie wykorzystać do zasilania swoich urządzeń współpracujących z komputerem. Jest to bardzo łatwe – nie trzeba pisać żadnych sterowników, wystarczy tylko podpiąć się do odpowiednich pinów wtyczki.

Port USB udostępnia napięcie o wartości 5V. Maksymalny prąd jaki urządzenie może pobierać to 500mA. Mamy więc do swojej dyspozycji 2,5W mocy. Może to spokojnie wystarczyć do zasilenia kilkunastu LED’ów, wiatraczka lub układu elektronicznego o niewielkim zapotrzebowaniu na energię.

Jak dobrać się do tego źródła zasilania? Jest to bardzo proste – USB wykorzystuje do pracy jedynie 4 przewody – dwa do transferu danych i dwa do zasilania. Poniższy rysunek przedstawia dwa najpopularniejsze standardy wtyków:

Złącza USB

Złącza USB

 1. Czerwony – 5V
 2. Biały/Żólty – Dane
 3. Zielony – Dane
 4. Czarny – Masa

Jak widać, wystarczy dopiąć się do pinu 1 i 4 i już można korzystać z dobrodziejstw portu USB.

Na początek proponuję wykonać lampkę LED, może przydać się do doświetlania biurka lub klawiatury w długie i ciemne zimowe popołudnia. Obliczeń rezystora można dokonać z pomocą kalkulatora opornika dla diody LED.

Na pewno znajdziecie ciekawe zastosowania tego portu.  Zapraszam do publikowania wyników swoich eksperymentów na forum – w komentarzach do tego wpisu lub jako osobny projekt.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  A moznaby było jakoś podpiac do portu jakis podwajacz napięcia aby uzyskac 10 lub 12 Volt ? Wiele ukladów i urzadzen wymagaja 10V lub 12V ? Jak ktos ma jakis pomysl, schemat jak to zrobic to wrzucciue PS Jaka bylaby wydajnosc pradowa takiego podwajacza ?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Urządzeniem podwyższającym napięcie może być urządzenie o nazwie “przetwornica step-up”, poszukaj pod tym hasłem w wyszukiwarce. W ciągu kilku następnych tygodni pewnie napiszę artykuł o przetwornicach i zasilaczach impulsowych, więc zajrzyj do wortalu za jakiś czas.

  Wydajność będzie maksymalnie taka jak portu USB, czyli 2,5W, ale dobrze by było odjąć trochę na straty na przetwornicy podwyższającej napięcie. Przyjmijmy zatem moc 2W. Dla tej mocy przy napięciu 12V prąd maksymalny będzie wynosił 0,167A.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-431.html bartek201998

  Ja spróbowałem i działa