Nowe kalkulatory

Dodane przez 25 listopada 2010

W ostatnim czasie sporo czasu poświęcam najnowszej części serwisu – kalkulatorowi elektronicznemu. Nie jest to kalkulator w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, ale zawiera wyspecjalizowane, łatwe w obsłudze i automatyczne narzędzia. Co jakiś czas dodaję następne moduły – obecnie jest ich już siedem.

Dosyć dobrze opracowany jest temat rezystorów – można odczytywać ich kod paskowy, odkodowywać oznaczenia SMD, wykonywać obliczenia związane z prawem Ohma, a nawet obliczyć w bardzo łatwy sposób rezystor do współpracy z diodą LED.

W związku z  powstającymi artykułami o NE555 koduję również kalkulatory dla rzeczy opisywanych w kolejnych odcinkach. Można już obliczać wartości elementów dla generatorów astabilnychmonostabilnych.

Ostatnio dodanym i przydatnym w wielu wypadkach kalkulatorem jest kalkulator podający najbliższe wartości elementów znajdujące się w szeregach wartości. Bardzo przydatne przy sporządzaniu listy zakupów i dobieraniu wartości elementów podczas rysowania schematów.

Zapraszam do zapoznania się z tymi funkcjami oraz zgłaszania pomysłów i opinii. Jeśli znasz choć w niewielkim stopniu język JavaScript i chcesz pomóc, skontaktuj się przez komentarze, wiadomość na forum lub formularz kontaktu.

  • http://forum.majsterkowicza.pl/user-392.html StoQ

    Jeśli chodzi o kalkulatory.. myślę że nie tylko mnie przydałby się kalkulator do obliczania pojemności kondensatorów! nie potrafię nigdy tego zrobić.. i na niektórych jest jakby za mało literek cyferek.. np mam jeden taki mały okrągły ceramiczny na którym jest tylko napisane 27. bo te większe to już się nauczyłem że jak jest np 474 to znaczy że to jest 47*10^-9 i 4 zera :D czyli razem 470^-6 czyli 470nF :P ciężko to zrozumieć na początku ale to jest przyjemniejsze są rezystorów :P i mam takie pytanie jak wyglądają rezystory z napisaną wartością bo jeszcze się nie spotkałem..

  • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

    Pracuję nad takim kalkulatorkiem do odczytywania oznaczeń kondensatorów. Niestety, trochę tych wariantów oznaczeń jest i żeby to zrobić dobrze, trzeba będzie jeszcze trochę poklepać w klawiaturę. Przy okazji będzie też artykuł o tych oznaczeniach, tak dla rozjaśnienia sprawy.