E-papier i czytniki ebooków
E-papier to typ wyświetlacza, który powoli zaczyna powoli zagrażać książkom i gazetom papierowym, ponieważ łączy zalety publikacji papierowych i elektronicznych. W ostatnim czasie swoje premiery miało kilka czytników i kolejne firmy wchodzą na rynek publikacji przeznaczonych dla czytników.
E-papier
Wyświetlacze e-papierowe próbują jak najwierniej naśladować papier, a co ważniejsze – udaje im się ta sztuka. Co prawda, póki co są to wyświetlacze działające tylko w skali szarości, ale inne cechy papieru już posiadają. W odróżnieniu od zwykłych wyświetlaczy, podczas pracy nie świecą i nie meczą przez to oczu tak jak ekrany komputerowe. Obraz jest widoczny i zachowuje dobre parametry niezależnie od kąta patrzenia i oświetlenia. Technologia pozwala na budowanie giętkich wyświetlaczy, ale czytniki jeszcze za tym nie nadążają. E-papier nie wymaga zasilania do wyświetlania obrazu – potrzebuje go tylko w momencie zmiany zawartości ekranu.
Jak działa e-papier? Podstawy zostały praktycznie niezmienione od początków zainteresowania e-papierem, czyli od lat 70-tych XX wieku. Wtedy to w laboratoriach firmy Xerox wymyślono papier z możliwością zmieniania koloru powierzchni z pomocą punktowo przyłożonego pola elektrycznego z pomocą specjalnego pisaka oraz elektrycznego wymazywania. Składał się on z dwóch cienkich warstw folii. Jedna z nich przewodziła prąd elektryczny i służyła do wymazywania zawartości. Pomiędzy nimi znajdowały się mikroskopijne, magnetyczne kulki pokryte z jednej strony kolorem białym, a z drugiej czarnym. Przyłożenie pisaka powodowało obracanie się ich czarną stroną do powierzchni, a przewodząca folia po uruchomieniu, przywracała biały kolor.
Rozwinięciem tej technologii jest obecnie stosowany E-Ink. Ten “elektroniczny atrament” składa się z kapsułek, zawierających dodatnio naładowane, białe cząsteczki i czarne o ujemnym ładunku. Są one zawieszone w przeźroczystej cieczy, podobnie jak zawierające je kapsułki. Substancją tą można pokrywać obwody elektroniczne, składające się z elektrod sterujących. E-ink reaguje na zmianę napięcia zmianą koloru – cząsteczki zawarte w kapsułkach po zmianie polaryzacji zamieniają się miejscami.
Czytniki ebooków
Czytniki to urządzenia w których elektroniczny papier znajduje główne zastosowanie. W ostatnich miesiącach ich ceny zaczęły dosyć gwałtownie spadać za sprawą coraz większej konkurencji i walki o rynek. Gwałtownym ruchem amerykańskiej sieci Amazon było wypuszczenie na rynek czytnika Kindle 3, kosztującego w najtańszej wersji 139 dolarów (nieco ponad 400zł). Konkurencyjny, polski czytnik eClicto kosztuje nadal 899zł. To naprawdę spory skok. W ciągu najbliższych lat takie czytniki zaczną najpewniej kosztować niewiele ponad 100z ł, a wtedy praktycznie każdego będzie stać na e-czytanie.
Osobną kwestią jest cena e-booków, która nadal utrzymuje się na dosyć wysokim poziomie. W Empiku wkraczającym na ten rynek, ceny e-booków potrafiły być zaraz po premierze wyższe niż ceny tych samych pozycji w wersji drukowanej!. Nie wiem jak z tym jest teraz, ale pewnie niewiele lepiej. Jeśli e-booki mają zastąpić książki papierowe, muszą znacząco stanieć. Ich koszt wytworzenia i sprzedaży jest dużo niższy niż tradycyjnych książek drukowanych – odpada narzut na produkcję i spora część kosztów dystrybucji.
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość