E-papier i czytniki ebooków

Dodane przez 31 października 2010

E-papier to typ wyświetlacza, który powoli zaczyna powoli zagrażać książkom i gazetom papierowym, ponieważ łączy zalety publikacji papierowych i elektronicznych. W ostatnim czasie swoje premiery miało kilka czytników i kolejne firmy wchodzą na rynek publikacji przeznaczonych dla czytników.

E-papier

Wyświetlacze e-papierowe próbują jak najwierniej naśladować papier, a co ważniejsze – udaje im się ta sztuka. Co prawda, póki co są to wyświetlacze działające tylko w skali szarości, ale inne cechy papieru już posiadają. W odróżnieniu od zwykłych wyświetlaczy, podczas pracy nie świecą i nie meczą przez to oczu tak jak ekrany komputerowe. Obraz jest widoczny i zachowuje dobre  parametry niezależnie od kąta patrzenia i oświetlenia. Technologia pozwala na budowanie giętkich wyświetlaczy, ale czytniki jeszcze za tym nie nadążają. E-papier nie wymaga zasilania do wyświetlania obrazu – potrzebuje go tylko w momencie zmiany zawartości ekranu.

Jak działa e-papier? Podstawy zostały praktycznie niezmienione od początków zainteresowania e-papierem, czyli od lat 70-tych XX wieku. Wtedy to w laboratoriach firmy Xerox wymyślono papier z możliwością zmieniania koloru powierzchni z pomocą punktowo przyłożonego pola elektrycznego z pomocą specjalnego pisaka oraz elektrycznego wymazywania. Składał się on z dwóch cienkich warstw folii. Jedna z nich przewodziła prąd elektryczny i służyła do wymazywania zawartości. Pomiędzy nimi znajdowały się mikroskopijne, magnetyczne kulki pokryte z jednej strony kolorem białym, a z drugiej czarnym. Przyłożenie pisaka powodowało obracanie się ich czarną stroną do powierzchni, a przewodząca folia po uruchomieniu, przywracała biały kolor.

Działanie technologii E-Ink

Rozwinięciem tej technologii jest obecnie stosowany E-Ink. Ten “elektroniczny atrament” składa się z kapsułek, zawierających dodatnio naładowane, białe cząsteczki i czarne o ujemnym ładunku. Są one zawieszone w przeźroczystej cieczy, podobnie jak zawierające je kapsułki. Substancją tą można pokrywać obwody elektroniczne, składające się z elektrod sterujących. E-ink reaguje na zmianę napięcia zmianą koloru – cząsteczki zawarte w kapsułkach po zmianie polaryzacji zamieniają się miejscami.

Czytniki ebooków

Czytnik Kindle

Czytniki to urządzenia w których elektroniczny papier znajduje główne zastosowanie. W ostatnich miesiącach ich ceny zaczęły dosyć gwałtownie spadać za sprawą coraz większej konkurencji i walki o rynek. Gwałtownym ruchem amerykańskiej sieci Amazon było wypuszczenie na rynek czytnika Kindle 3, kosztującego w najtańszej wersji 139 dolarów (nieco ponad 400zł). Konkurencyjny, polski czytnik eClicto kosztuje nadal 899zł.  To naprawdę spory skok. W ciągu najbliższych lat takie czytniki zaczną najpewniej kosztować niewiele ponad 100z ł, a wtedy praktycznie każdego będzie stać na e-czytanie.

Osobną kwestią jest cena e-booków, która nadal utrzymuje się na dosyć wysokim poziomie. W Empiku wkraczającym na ten rynek, ceny e-booków potrafiły być zaraz po premierze wyższe niż ceny tych samych pozycji w wersji drukowanej!. Nie wiem jak z tym jest teraz, ale pewnie niewiele lepiej. Jeśli e-booki mają zastąpić książki papierowe, muszą znacząco stanieć. Ich koszt wytworzenia i sprzedaży jest dużo niższy niż tradycyjnych książek drukowanych – odpada narzut na produkcję i spora część kosztów dystrybucji.

  • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

    Technologia e-papieru i czytników e-booków to ostatnio coraz bardziej popularny temat w naszym kraju. Nic dziwnego, w końcu czytanie w ten sposób nie męczy wzroku tak bardzo jak czytanie na komputerze, można wgrywać ogromne ilości książek do jednego lekkiego urządzenia oraz jest dużo łatwiejszy dostęp do wielu pozycji.

    Nie sposób się jednak nie zgodzić z autorem w kwestii cen ebooków. Na ten moment różnica ok. 5 zł na sztuce, w porównaniu z książką drukowaną, to różnica nie warta wydawania kilkuset złotych na czytnik. Świetną sprawą są natomiast czytelnie online, które umożliwiają czasowy dostęp do potrzebnych materiałów w dużo niższych cenach niż cena zakupu ebooka. Osobiście korzystam z http://www.ibuk.pl, mają całkiem sporo materiałów zarówno popularnych i naukowych.
    Może ktoś zna serwisy podobnego typu?

    W moim skromnym odczuciu, to właśnie w tym kierunku podąży przyszłość cyfrowej książki, stąd WiFi i 3G stają się standardami na wyposażeniu każdego nowego czytnika.