NE555 – tryb monostabilny
Kontynuujemy omawianie timera NE555. W tej części zajmiemy się trybem monostabilnym, czyli generującym jeden impuls o ustalonych parametrach po wcześniejszym podaniu impulsu na jego wejście wyzwalające. W dalszej części wpisu dowiesz się jak to działa i jak wykonać potrzebne obliczenia.
Działanie NE555 w trybie monostabilnym
Kolejne kroki dziania układu przedstawię w formie kilku kolejnych punktów – łatwiej będzie coś takiego analizować niż zwykły, zbity do kupy blok tekstu. Najpierw jednak schemat, pochodzący z noty katalogowej firmy Fairchild Semiconductor i lekko przeze mnie zmodyfikowany.

NE555 - Tryb monostabilny
Kondensator C2 pełni jedynie pomocnicza funkcję i jego pojemność powinna wynosić kilka-kilkanaście nF.
1. Start
Aby NE555 zabrał się do pracy, należy podać na jego wejście wyzwalające TRIG (wyprowadzenie nr 2) napięcie o wartości mniejszej niż 1/3 napięcia zasilania. Układ reaguje na impulsową zmianę napięcia do stanu niskiego, zadziałaniem wewnętrznego przerzutnika, co skutkuje ustawieniem wyjścia układu (pin nr 3) w stan wysoki. Zostaje również wyłączony tranzystor rozładowujący (jego kolektor jest dołączony do 7 nóżki).
2. Ładowanie się kondensatora C1
Skutkiem wyłączenia tranzystora rozładowującego, który teraz nie przewodzi jest rozpoczęcie ładowania kondensatora C1. Prąd służący do tego przepływa przez rezystor RA i kondensator jest ładowany. Cały czas wyjście jest w stanie wysokim, czyli niewiele mniejszym niż napięcie zasilające układ.
3. Koniec impulsu
Gdy napięcie na kondensatorze (dokładniej na dołączonym do niego wyprowadzeniu THRES, nóżka nr 6) przekroczy 2/3 wartości zasilania, zadziała wewnętrzny komparator przywracający przerzutnik do początkowego stanu. Zakończy się ładowanie kondensatora i zostanie on rozładowany przez rozpoczynający przewodzić tranzystor rozładowujący. Stan wyjścia zmieni się z powrotem na niski i układ będzie oczekiwał na następny impuls wyzwalający.
Na koniec ważna uwaga – impuls wyzwalający powinien się skończyć przed zakończeniem generowania impulsu na wyjściu układu. Jeśli się to nie stanie, na wyjściu mogą występować różne śmieci w postaci skoków napięcia.
Jak dobrać elementy w trybie monostabilnym?
Ustawienie odpowiedniej stałej czasowej nie jest zbyt trudne – wystarczy skorzystać z prostego (nieco uproszczonego w stosunku do pierwowzoru) wzoru:
1 |
t=1,1*R*C |
Co oznaczają literki?
t – czas impulsu w sekundach
R – wartość oporu rezystora ładującego w omach
C – pojemność kondensatora w faradach
Aby wszystko działało jak najlepiej, C nie powinien mieć pojemności mniejszej niż 1nF, a R oporu mniejszego niż 1kOhm.
Zapraszam do przeczytania następnych wpisów o układzie NE555, które ukażą się na stronie w ciągu następnych tygodni.
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-308.html Kasado
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-319.html Bogus1
-
http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz
-
Elektronik
-
btomasz
-
Bryxon