Jak zrobić kalafonię w płynie?

Dodane przez 11 sierpnia 2010

Tak jak obiecałem w poprzednim wpisie, dzisiaj opiszę sposób wykonywania płynnego topnika z kalafonii. Warto mieć go choć trochę ma wyposażeniu, ponieważ ma kilka dobrych zastosowań. Do wykonania tego topnika potrzeba bardzo niewiele – wystarczy spirytus.

Co jest potrzebne do wykonania i pracy z rozpuszczoną kalafonią?

 1. Kalafonia (oczywiście)
 2. Spirytus
 3. Słoik lub inny pojemnik
 4. Dobrej jakości mały pędzelek

Rozpuszczanie kalafonii

Na początku przygotowujemy odpowiedni pojemnik. Rozmiar dobieramy do ilości topnika jaki chcemy przygotować, na początek polecam coś małego np. słoik po małym koncentracie pomidorowym.

Nalewamy do środka spirytusu, może być też inny rozpuszczalnik np. denaturat. Nie polecam eksperymentowania z rozpuszczalnikami do farb i podobnymi wytworami – zapach może być nie najlepszy. W pojemniku powinno zostać nieco wolnego miejsca na kalafonię, którą zaraz dodamy.

Przed umieszczeniem kawałków kalafonii w spirytusie proponuję pokruszyć ją na jak najdrobniejsze kawałki, wręcz pył. Przyspieszy to znacznie jej rozpuszczanie się i tym samym pozwoli szybciej się cieszyć nowym nabytkiem.

Następną kwestią jest ilość kalafonii jaką użyjemy do utworzenia naszego specyfiku. Nie trzeba jej zbyt dużo, niestety nigdy nie mierzyłem dokładnych proporcji – w każdym razie mniej niż spirytusu) . Nie zaszkodzi jej dosypywać póki tylko się rozpuszcza. Resztki można łatwo oddzielić lub po prostu zostawić pływające w okolicach dna.

Do czego to się nadaje?

Podstawowym zastosowaniem tego topnika jest zabezpieczanie miedzi, z której są wykonane ścieżki przed utlenianiem. Wystarczy rozprowadzić trochę płynu po płytce, poczekać aż spirytus odparuje i zostaje nam płytka polakierowana zabezpieczającym lakierem z kalafonii. Jego zaletą w stosunku do innych sposobów zabezpieczania jest  to, że nadal można bezproblemowo coś poprawić i zmienić. Jest nawet jeszcze lepiej – kalafonia ułatwia lutowanie.

Cecha omówiona na końcu poprzedniego akapitu jest bardzo przydatna gdy chcemy pocynować płytkę – wtedy wystarczy gorący grot lutownicy i cyna wręcz sama rozpływa się po ścieżkach. Przydatna jest wtedy cyna o małej średnicy lub kawałek plecionki (ew. po prostu przewodu miedzianego) nasączonego spoiwem lutowniczym.

Zastosowaniem które również potrafi zaoszczędzić sporo czasu jest opisane przeze mnie w poprzednim wpisie pobielanie końcówek przewodów z użyciem tego preparatu.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-317.html maciej117

  Niestety ale kalafonia nie nadaje się do ochrony miedzi przed utlenianiem. Zachodzą reakcje chemiczne co powoduje niszczenie miedzi.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Możesz napisać coś więcej na ten temat? Po krótkich poszukiwaniach nie udało mi się znaleźć nic sensownego na ten temat, za to na forach można jest sporo tematów właśnie o zabezpieczaniu ścieżek kalafonią.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-317.html maciej117

  Na elektrodzie troche o tym było. Postaram się poszukać.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007

  Uzyskałem ciekawy efekt.W szczelnym pojemniku z kalafonią tworzy się ciśnienie przez co przy otwieraniu słychać drobne puknięcie.Czy to normalne?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Chyba tak, ja zakręciłem słoiczek, a po kilkunastu dniach miałem problem z odkręceniem nakrętki :). Pewnie nie tylko przez samo ciśnienie, ale i np. gwint poplamiony tym preparatem, który zdążył zaschnąć, bo trzymało naprawdę mocno.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-2424.html tosyu

  A ja mam pytanie z innej beczki, czy można taki roztwór jakoś koloryzować? Np. dolać ciut czerwonego tuszu? Chodzi mi o uzyskanie ładnej kolorowej powłoki