Kolumny podłogowe na STX 17

Dodane przez 17 lipca 2010

Niewątpliwie dużą popularnością w naszym serwisie cieszą się różnego rodzaju artykuły i projekty związane z dźwiękiem. Nic w tym dziwnego – praktycznie każdy lubi słuchać muzyki, a jeszcze większą frajdę sprawia jej słuchanie we własnoręcznie wykonanych kolumnach. Zapraszam do obejrzenia i przeczytania opisu kolejnych kolumn wykonanych przez Macieja (na forum pod nickiem maciej117). Nie będę się więcej rozpisywał, oddaje “głos” twórcy kolumn:

Witam. Nadeszła ta chwila, że postanowiłem się pochwalić moimi wypocinami. Kolumny skończone już 2 tygodnie temu ale nie było jakoś czasu na pokazanie ich światu. Jest to konstrukcja dwudrożna na głośnikach GDN-17-140-8-SK i wysokotonowym GDWK 10-200-8-PJ.

Budowa kolumn

Kolumny z płyty wiórowej 18mm, klejone i skręcane na wkręty. Komora głośnikowa 17l, strojona na 43Hz-45Hz, nie pamiętam dokładnie a niestety projekt z WinISD został skasowany przy formacie. Rura bass-reflex 75mm.

Dolna przegroda ustawiona pod kątem aby zlikwidować fale stojącą. Otwory na wkręty i łączenia szpachlowane szpachlówką do drewna (polecam zamiast samochodowej, nie śmierdzi i nie potrzebuje utwardzacza – koszt 8zł za puszkę).

Całość wykończona fornirem olchowym. Kolumny miały być jasne pod kolor mebli i się prawie udało, tylko lakier nadał lekko żółtawego koloru. Lakierowane sprayem, 2 puszki po około 12zł. Nie chciałem robić super połysku więc nie są idealnie szlifowane aby było delikatnie widać fakture drewna, bardzo mi się podoba.

Zwrotnice według projektu Irka dla zestwu PJ+GDN 17SC, nie są idealne ale dla mnie grają naprawdę spoko.

Rady dla potomnych

Uważajcie na fornir! Po fornirowaniu zabierałem kolumny do garażu aby je polakierować. Niestety jedna noc zrobiła na jednym zestawie fale Dunaju. Na szczęście lakierowałem najpierw jedną a następnego dnia miała iść druga. Byłem już mądrzejszy i drugą po lakierowaniu wyniosłem do piwnicy, a tamta dostała nowy fornir, którego miałem zapas bo kupiłem komplet 8 liści w promocyjnej cenie (starczyłoby na jeszcze drugi taki sam zestaw).

Odsłuch

Po 6 latach używania głośniczków komputerowych skok jakościowy jest kosmiczny. Fajny basik w moim małym pokoju (jakieś 11m2). Wysokie tony bardzo miłe dla ucha, wystarczająco dużo średnich tonów.

Zestawu używam do hip-hopu, czasami puszcze jakieś radio i też jest spoko. Dodatkowo służy mi do oglądania filmów, tam przydałby się jakiś subek, ale w porównaniu z tym co miałem wcześniej to i tak kosmos.

Napędzam to Perunem, którego sam złożyłem. Moc jakieś 100W na kanał, wystarcza w zupełności dla tych kolumn a na pełnej mocy i tak nie słucham.

Koszt kolumn

Wyszło to około 400zł więc niedużo.

  • Głośniki PJ-27zł GDN 55zł
  • Fornir około 70zł (kupiłem więcej w pakiecie i się przydał)
  • Kleje, wkręty, terminale, płyty itp to coś koło 180zł
  • Zwrotnice w okolicach 80zł

Są to zaokrąglone koszta można to zrobić taniej jak i drożej, zależy jak się uda kupić wszystko.

Zdjęcia

Krótki komentarz do zdjęć. Dwa pierwsze zdjęcia to efekt końcowy z wymienionymi wkrętami na czarne. Na jednym ze zdjęć głośnik wysokotonowy jest troszkę powyginany przez wkręty które miały przy łebku stożek, te nowe są płaskie i dociskają PJ’ke bardziej równomiernie nie odkształcając jej. Na tym samym zdjęciu jest ukazana najlepiej barwa forniru, bez zniekształceń wynikających z oświetlenia.

Nadal mało? Przeczytaj resztę artykułów o tematyce związanej z dźwiękiem.