Rysowanie schematu w programie KiCad

Dodane przez 5 maja 2010

W związku z zainteresowaniem tematem powstanie kilka wpisów na jego temat. W poprzednim wpisie napisałem do czego służy KiCad oraz skąd go pobrać. Dzisiaj napiszę o podstawach edycji schematów.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, pokazuje się takie okno:

Główne okno KiCad'a

Oczywiście wygląd może się nieznacznie różnić w zależności od systemu operacyjnego itp. (w moim przypadku jest to dystrybucja Linuksa z środowiskiem graficznym KDE). Okno to służy do zarządzania swoim projektem i uruchamiania poszczególnych edytorów, wchodzących w skład KiCad’a. Warto zwrócić uwagę na opcję Zapisz pliki projektu, dostępną w menu Projekt, pozwalającą na szybkie zapisanie plików projektu w archiwum, co może być przydatne np. przy wysyłaniu komuś swojego dzieła.

Aby rozpocząć tworzenie schematu należy utworzyć projekt i zapisać go w odpowiednim katalogu, a następnie kliknąć na pierwszy od lewej przycisk uruchamiający edytor Eeschema. Pokaże się wtedy następujące okno z pustym arkuszem schematu:

Okno edytora schematów Eeschema

Dodajemy elementy

Rysowanie schematów polega na umieszczaniu elementów na arkuszu oraz odpowiednim ich łączeniu i podpisywaniu. Jest to czynność dosyć prosta, zwłaszcza, że KiCad jest wyposażony w dużą ilość różnorodnych symboli, które z powodzeniem powinny wystarczyć do narysowania większości prostych schematów. Bez problemów możemy też utworzyć własne elementy lub ściągnąć gotowe biblioteki, ale o tym może w innym artykule.

Okno wyboru symbolu elementu

Aby umieścić element na schemacie należy skorzystać z narzędzia Dodaj element, znajdującego się przy prawej krawędzi okna. Po jego wybraniu i kliknięciu na arkuszu pojawi się okno, z pomocą którego możemy wybrać potrzebny element. Można to zrobić wpisując jego nazwę lub przeglądając biblioteki.

Gdy już wybierzemy element, wystarczy przesunąć kursor w odpowiednie miejsce i ponownie kliknąć.

Tworzymy połączenia

Kolejną ważną rzeczą jest tworzenie połączeń miedzy elementami. Jest to zadanie jeszcze prostsze niż dodawanie elementów. Wystarczy wybrać narzędzie Dodaj połączenie i kolejnymi kliknięciami prowadzić linię. Kończymy podwójnym kliknięciem.

Tworzenie połączeń między elementami

Na pasku narzędzi po lewej stronie okna możemy zdecydować czy chcemy rysować połączenia pod dowolnym kątem czy tylko z wielokrotnościami kąta 90 stopni (domyślnie).

Podpisujemy elementy

Co to za schemat, na którym elementy nie są poprawnie oznaczone. Na szczęście wpisywanie numeru i wartości danego elementu jest proste. Przy wyłączonych narzędziach (zaznaczona ikona kursora) klikamy podwójnie na tekst obok elementu. Spowoduje to otwarcie się okienka edycji, w którym wpisujemy nową wartość. W ten sposób nie zmienimy jednak tekstów z podpisu arkusza. Możemy je za to edytować z pomocą okna Ustawienia strony.

Edycja oznaczenia w KiCad'zie

Trochę problemów początkującym użytkownikom może sprawić odróżnienie tekstu oznaczenia od tekstu wartości. Nie jest to trudne – w oznaczeniach standardowo znajdują się pytajniki, które powinniśmy zmienić na numery (np. R? na R12, C? na C7). W pola wartości wpisujemy np. typ układu scalonego lub pojemność kondensatora.

Teksty można przesuwać przy pomocy menu kontekstowego, wywoływanego prawym przyciskiem myszy. Jest ono bardzo przydatne nie tylko w tej sytuacji. Naprawdę warto zapamiętać podane przy poleceniach litery, służące do szybkiego wydawania rozkazów programowi.

Elementy można ponumerować automatycznie z pomocą narzędzia Numeracja elementu, znajdującego się na pasku narzędzi u góry okna edytora.

Już (prawie) gotowe

Utworzony schemat możemy już zapisać (dla bezpieczeństwa warto robić zapisy również w czasie pracy). Jeśli chcemy udostępnić schemat w Internecie, najlepiej wyeksportować go najpierw do formatu wektorowego SVG, który można z pomocą darmowych programów, takich jak Inkscape lub GIMP (polecam, powstała w nich spora część rysunków znajdujących się w wortalu) przekonwertować do formatu jpg lub lepiej png.

Edytor schematów oferuje dużo więcej opcji, z których możemy skorzystać przy rysowaniu schematu. W tym artykule poruszyłem tylko te najważniejsze, które są niezbędne na początku przygody z programem.

Na podstawie tak utworzonego schematu można zaprojektować płytkę drukowaną, w czym KiCad może być bardzo pomocny. Zajmiemy się tym w następnych wpisach związanych z tym programem.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007

  Czy istnieje możliwość stworzenia samej płytki, bez tworzenia schematu? Bo to trochę denerwujące jak trzeba za każdym razem robić schemat do urządzenia znalezionego np. w internecie.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-550.html pawcio0928

  Ja polecam Cad soft Eagle. Bardzo dobry program i można robić samą płytkę bez schematu.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  W KiCad’zie też da się zrobić płytkę bez schematu. Można normalnie dodawać obudowy do projektu i rysować ścieżki , ale najpierw trzeba kliknąć na przycisk wyłączający sprawdzanie przez program poprawności wykonywanych połączeń (przycisk jest na panelu po lewej stronie edytora).

  Tak czy siak chyba lepiej narysować schemat – jest to pomocne, bo program podpowiada co z czym należy połączyć i zapobiega błędom wynikającym z nieprawidłowych połączeń.