Projektowanie PCB w KiCad’zie cz. 1

Dodane przez 20 maja 2010

Po narysowaniu schematu, czas na wykonanie na jego podstawie płytki drukowanej. KiCad, podobnie jak inne narzędzia tego typu, jest wyposażony w narzędzia wspomagające ten proces – sprawdzające poprawność połączeń i podpowiadające, które pola lutownicze należy ze sobą połączyć. W tej części zajmiemy się przygotowaniem schematu i obsługą narzędzia do przyporządkowania elementom obudów.

Aby zacząć tworzenie płytki należy najpierw wygenerować netlistę (plik z opisem połączeń elementów), a następnie przyporządkować do tych elementów odpowiednie obudowy. Zanim to zrobimy, schemat musi spełnić podstawowe wymaganie – jego elementy muszą być ponumerowane.

Używane w artykule narzędzia KiCada

Numerację można oczywiście wprowadzić ręcznie. Jeśli jednak zależy nam na czasie, możemy ją łatwo wprowadzić z pomocą specjalnego narzędzia z górnego paska narzędziowego. Po kliknięciu na ikonę pokaże się małe okno z kilkoma opcjami, które należy wybrać odpowiednio do swoich potrzeb. Można na przykład zdecydować czy numerować wszystkie elementy, czy tylko te które jeszcze numeracji nie posiadają.

Warto też skorzystać z narzędzia sprawdzającego poprawność narysowanego schematu (reguły ERC). Pozwala to często na wychwycenie pospolitych błędów typu nie podłączony pin, lub też mniej widocznych gołym okiem, takich jak niepoprawnie połączone wyjścia i wejścia układów scalonych.

Aby wygenerować netlistę należy kliknąć na przycisk, znajdujący się na pasku narzędzi, a następnie wybrać jej typ i nazwę pliku. Nas interesuje netlista dla programu Pcbnew, dlatego trzeba wybrać przycisk z pierwszej karty.

Okno programiku Cvpcb

Gdy już mamy netlistę, można przystąpić do głównej czynności przewidzianej w tej części artykułu, czyli dobierania obudów do elementów. W tym celu należy oczywiście skorzystać z odpowiedniego narzędzia, uruchamianego tradycyjnie ikonką na pasku narzędzi.

Po otwarciu się okna widzimy dwie listy – listę elementów znajdujących się na schemacie oraz listę obudów, znajdującą się po prawej stronie okna. Aby wybrać obudowę dla elementu należy go wybrać i podwójnie kliknąć na nazwie obudowy.

Przydatną opcją jest włączenie filtrowania obudów – program pokaże wtedy obudowy przypisane do określonego typu elementu. Na pasku znajduje się też ikona podglądu wzoru wyprowadzeń wybranej obudowy oraz przycisk zapisu, z którego warto skorzystać po zakończeniu pracy. Czasem przydaje się też dokumentacja obudów w formacie PDF – otworzyć ją można tradycyjnie z paska narzędziowego.

W następnej części artykułu, czyli już za kilka dni, zajmiemy się właściwym projektowaniem płytki.