Jak zmierzyć prąd i napięcie multimetrem?

Dzisiaj prosty artykuł dla początkujących, opisujący podstawy pomiarów multimetrem. Można go znaleźć w niemal każdym warsztacie elektronika. Wykonywanie pomiarów jest bardzo proste, wystarczy znać kilka podstawowych zasad, które tutaj opiszę.

Jak przeżyć pomiary?

Przede wszystkim, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli mierzymy napięcia niebezpieczne i duże prądy, warto zachować szczególną ostrożność i używać izolowanych narzędzi, a w razie możliwości wyłączać serwisowane urządzenie gdy nie musi pracować.

Jak mierzyć napięcie?

Po pierwsze, należy ustawić odpowiedni zakres w mierniku i wpiąć przewody pomiarowe w odpowiednie wejścia urządzenia. Zwykłe, tanie multimetry posiadają możliwość pomiaru napięć stałych i zmiennych. Każde w kilku różnych zakresach. Po wybraniu zakresu można już przejść do pomiarów.

Pomiar napięcia jest prosty – wystarczy dotknąć końcówkami obu przewodów punktów w urządzeniu, a na wyświetlaczu pokaże się napięcie między tymi punktami. Może przy nim pojawić się znak minus, oznacza on, że na przewodzie COM (zwykle czarnym) panuje potencjał wyższy względem przewodu pomiarowego (czerwony).

Pomiar napięcia

Dzięki pomiarom napięcia można szacunkowo sprawdzić stan naładowania baterii i akumulatorów. Jeśli wynik jest znacząco niższy od napięcia znamionowego, oznacza to rozładowanie źródła energii. Je śli większe – bateria lub akumulator są naładowane i powinny jeszcze długo pracować.

Jak mierzyć prąd?

Podobnie jak przy pomiarze napięcia, należy ustawić odpowiedni typ i zakres pomiaru oraz wpiąć przewody pomiarowe w odpowiednie miejsca. W razie wątpliwości pomocna może być instrukcja obsługi urządzenia – lepiej sprawdzić niż coś uszkodzić.

Aby zmierzyć prąd, należy włączyć miernik w obwód szeregowo. Może być przy tym konieczne wykręcenie przewodu ze złącza lub częściowe wylutowanie elementu z płytki. W skrajnych przypadkach nawet przecięcie przewodu lub przerwanie ścieżki.

Pomiar prądu

Pomiar prądu pobieranego przez urządzenie może być wykorzystany do obliczenia pobieranej przez nie mocy. Wystarczy tylko pomnożyć napięcie przez prąd. A gdy znamy jeszcze czas pracy i cenę energii elektrycznej, możemy dowiedzieć się ile kosztuje praca urządzenia.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  to bylo pomocne, dzieki.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-465.html hazor90

  Mam w mierniku opcję mierzenia wzmocnienia tranzystorów – jest specjalne gniazdo w które trzeba dobrze umieścić tranzystor. Przydałby się filmik, który pokazuje jak to dobrze zrobić, u mnie ten bajer nie działa. ;/

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-436.html piotrek

  Ja polecam ten filmik:

  THE BEST Multimeter tutorial (HD)