Drewniane obudowy głośnikowe

Dodane przez 16 maja 2010

Następna konstrukcja użytkownika Zgrocca, poprzednio zaprezentował drewniane meble kuchenne, a teraz będą to obudowy głośnikowe. Tyle tytułem wstępu, oddaje głos Danielowi:

Zainspirowany poradnikiem o fornirowaniu pomyślałem, że pokryje fornirem moje stare kolumny Unitry, wyposażone w nowe głośniki (wysoko i średnio-niskotonowy) firmy Tonsil.

Niestety, kolumny po otwarciu okazały się próchnem, jeśli można powiedzieć tak o co najmniej 20-to letniej płycie wiórowej. Nie pozostało mi nic innego jak zrobić “budki dla ptaków” od nowa. Wybór padł na drewno, a dokładniej klejone deski. Pomyślałem, że jak nie wyjdzie to fornir będzie piękny …na tym.

Pragnę zaznaczyć że rozmiar jest taki a nie inny “bo tak”, nie był przeliczany w żaden sposób.

Łączenie na felc – wpust pod kątem 90 stopni wszystkich powierzchni i klej. Kleiłem wszystkie ściany z tyłem razem – kłopotliwe, ale dało gwarancję zachowania kątów między ścianami.

Z powodu ceny frezu do łączenia pod kątem na wpust, do wycinania okręgu posłużyła frezarka, przykręcona na śrubie a śruba przygwożdzona w wymierzonym środku okręgu, co stworzyło cyrkiel – całkiem niezły moim zdaniem. Najpierw wykonałem zagłębienie a potem odciąłem środek.

W środku są dodatkowe przegrody tworzące kanał basowy do otworów bas-reflex. Same otwory wykonałem frezem prostym fi 20 na tym samym cyrklu by miały ciekawy kształt, o którym ostatecznie zdecydował frez z łożyskiem do wykańczania krawędzi na półokrągło, tego samego użyłem “dookoła” frontu.

Wyciszenie to gąbka tapicerska + wypełniacz tapicerski ( to białe jak wata). Polakierowane zostały lakierobejcą koloru “złoty dąb”, do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.

Efekt końcowy: bardzo ładnie brzmią, chyba głównie z powodu zwiększenia objętości pudła. Na koniec dwie fotografie gotowych kolumn:

PS. W planach są kolejne, ale już z zupełnie inaczej krojone. Co do nowych wymiarów – odpowiedź prosta: przyjrzę się dokładnie jakiemuś (u-)znanemu producentowi, on na pewno dobrze przeliczył :)