KiCad – program do tworzenia schematów i PCB

Dodane przez 21 kwietnia 2010

KiCad to darmowy, otwarty i wieloplatformowy program wspomagający projektowanie urządzeń elektronicznych. Większość opublikowanych przeze mnie w wortalu projektów płytek i schematów była wykonana z pomocą KiCad’a. Uważam, że warto się nim zainteresować i ułatwić sobie tworzenie własnych projektów.

Program w wersjach dla systemów Windows, Linux i Mac OS można pobrać z strony projektu KiCad. W jego skład wchodzi kilka modułów:

 • Edytor schematów, w którym można rozrysować schemat elektryczny projektowanego urządzenia.
 • Narzędzie do kojarzenia obudów z elementami schematu – z jego pomocą uzupełnia się informacje o obudowach zastosowanych dla danych elementów. Dla przykładu układ scalony może mieć wersję tradycyjną i SMD.
 • Edytor płytek drukowanych – zawarte w nim narzędzia wspomagają szybkie tworzenie wzorów ścierzek.
 • Przeglądarka plików Gerbera – przydatna przy pracach profesjonalnych gdy chcemy sprawdzić poprawność plików, przeznaczonych dla maszyn wykonujących płytki drukowane.

Edytor schematów

Edytor płytek

Niewątpliwą zaletą KiCada przy jego dużych możliwościach jest jego cena – program jest darmowy nawet do zastosowań komercyjnych. Jest wydawany na otwartej licencji, więc mamy możliwość zobaczenia i edytowania jego kodu. Jesli tylko umiemy, możemy dodać własne funkcje do programu. Czyni to z niego jeden z najlepszych, dostępnych dla każdego programów EDA (Electronic Design Automation).

Najpoważniejszą wadą programu jest według mnie niedopracowana biblioteka standardowa. W Internecie dostępnych jest sporo elementów zaprojektowanych dla KiCad’a, ale w standardzie z programem dostarczana jest biblioteka z niezbyt ładnymi, często niespójnymi elementami schematycznymi. Jeśli chodzi o wzory obudów elementów – jest nieco lepiej, ale standardowe elementy mają rozmiary punktów lutowniczych dopasowane do warunków produkcyjnych, a nie hobbystycznych. Często są po prostu za małe.

Praktycznie wszystkie swoje płytki i schematy projektuję z pomocą tego programu. Wiele z nich możesz zobaczyć w dziale projekty. Jeśli interesuje Was obsługa tego programu, mogę napisać kilkuczęściowy cykl artykułów o obsłudze tego programu. Co o tym sądzicie?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  Według mnnie to super pomysł bawie się w KiCadzie ale nadal nie rozumiem wielu rzeczy.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  ja używam Eagle 5.8.0 dość prosty tylko że po angielsku, chociaż bez zaawansowanego znania języka angielskiego można sobie poradzić:)

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-274.html maciek_w11

  Można by prosić o link do tego programu ja znalazłem tylko to http://iut-tice.ujf-grenoble.fr/cao/ a tu trzeba ściągać każdy plik osobno. Ja korzystam na razie z Eagle Light ale on jest po angielsku dlatego wolałbym KiCad’a.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Można by prosić o link do tego programu ja znalazłem tylko to http://iut-tice.ujf-grenoble.fr/cao/ a tu trzeba ściągać każdy plik osobno. Ja korzystam na razie z Eagle Light ale on jest po angielsku dlatego wolałbym KiCad’a.

  Nie trzeba ściągać każdego pliku po kolei – wystarczy pobrać instalator lub archiwum dla swojego systemu operacyjnego. Reszta plików to licencja, opisy instalacji itp.