Pęsety

Dodane przez 8 stycznia 2010

Pęsety to bardzo przydatne narzędzia – przekonał się o tym każdy, kto choć raz spróbował lutować elementy SMD. Są one do tego celu praktycznie niezbędne, a przy okazji ułatwiają pracę na wiele różnych sposobów. W tym artykule znajdziesz informacje o tym jakie pęsety warto posiadać i jak ich używać oraz kilka wskazówek dotyczących zakupu.

Zastosowania pęset

Temat jest dosyć oczywisty, ale warto go sobie przypomnieć:

  • Lutowanie elementów SMD – tutaj pęsety są po prostu niezbędne. Bez przytrzymywania elementów czymś małym, ostrym zakończeniu nie da się ich poprawnie przylutować.
  • BHP – przytrzymywanie końcówek elementów za pomocą palców nie jest zbyt dobrym pomysłem – nagrzane do kilkuset stopni druciki mogą spowodować drobne, ale czasem niebezpieczne, a przede wszystkim denerwujące poparzenia skóry. Pęseta utrudnia przepływ ciepła i chroni dłonie przed niebezpiecznie wysoką temperaturą.
  • Wyginanie końcówek elementów – często zachodzi potrzeba zagięcia wyprowadzeń elementu w określony kształt. Dzięki pęsecie otrzymujemy mały i pewny punkt oparcia, a dodatkowo możemy nią łatwo manipulować wśród wyprowadzeń (np. w przypadku tranzystorów).
  • Wyciąganie i przenoszenie elementów – drobne części przechowuje się zwykle w małych opakowaniach np. woreczkach strunowych. Wyciągnięcie ich z nich może stanowić problem, często nie chcą opuścić opakowania lub przeciwnie – wypadają wszystkie. Znowu z pomocą przychodzi pęseta, która umożliwia precyzyjne uchwycenie i wyciągnięcie pojedynczej części. Z jej pomocą jest też łatwiej wyciągać elementy SMD z tasiemek, w które są zwykle pakowane.
  • Inne – pęsety nadają się też do innych zastosowań gdy zajdzie potrzeba np. drapania, skrobania, zgniatania i podważania.

Typy pęset

W zależności od zastosowania, warto użyć innego typu narzędzia.

Różne zakończenia pęset

Do lutowania elementów SMD będą przydatne małe, ostro zakończone pęsety. Zwykle najlepsze są modele z skośnym zakończeniem – przytrzymywanie małych elementów za pomocą prostej pęsety jest niewygodne i utrudnia lutowanie. Najlepiej sprawdzają się tutaj małe, poręczne narzędzia. Nieco większe egzemplarze są przydatne przy przytrzymywaniu obszerniejszych elementów. Do pracy z największymi najlepiej zastosować pęsetę z z rowkowanym chwytem, dzięki czemu element pewniej się trzyma w uchwycie, utrudnione jest jego przekręcanie się.

Do pracy z delikatnymi układami scalonymi zostały stworzone pęsety antystatyczne, które zapobiegają przenoszeniu się ładunku elektrostatycznego na wyprowadzenia elementu. Często są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu pokrytego warstwą substancji o podobnym działaniu.

Trochę ogólnych rad

Wprawny elektronik powinien sprawnie posługiwać się pęsetą za pomocą lewej ręki – prawa jest zwykle zarezerwowana dla lutownicy (przynajmniej w przypadku osób praworęcznych). Można i warto tą umiejętność ćwiczyć – nawet jeśli mamy możliwość z skorzystania z prawej ręki, to i tak trzymamy pęsetę w lewej.

Pojemnik czy zawieszka z pęsetami powinna być zawsze pod ręką (tak jak zresztą inne, często używane narzędzia). Przyspiesza to znacznie pracę i nie odrywa od wykonywanego zajęcia.

Pęsetę warto przed zakupem dobrze obejrzeć, warto mieć pewność, że kupimy to, co chcemy i będziemy zadowoleni z zakupu. Zdecydowanie nie warto kupować pęset po cenach ok. 1zł/szt – piszę tutaj o często spotykanym kompleciku czterech pęset pokrytych czerwoną gumą. Do lutowania od czasu do czasu powinny wystarczyć solidne modele w cenie od kilku do kilkunastu złotych. Do profesjonalnych prac można zakupić jeszcze droższe modele.

Masz już pęsety? Może warto znaleźć dla nic zastosowanie, np. w elektronice.