Bezpieczeństwo pracy

Dodane przez 11 stycznia 2010

Nieubłaganie nadchodzi zima. Czas, kiedy część z nas szaleje na śniegu a druga część siedzi w domu relaksując się na wiele sposobów, m.in. spędzając czas w piwnicy, garażu (w każdym razie majsterkuje). Jeśli nie chcesz przeistoczyć miłej atmosfery zimy w leżenie w łóżku z owiniętą w bandaż ręką, palcem czy inną część ciała, to artykuł dla ciebie.

Podstawowe zasady:

  • Przemyśl i zaplanuj całą robotę. Możesz też sporządzić plan.
  • Nie używaj uszkodzonych lub niekompletnych elektronarzędzi.
  • Elektronarzędzia przenoś za uchwyt a nie za kabel.
  • Nie używaj narzędzi do tego do czego nie są przeznaczone.
  • Warto odczekać aż narzędzie się zatrzyma przed odłożeniem.
  • Odłączaj narzędzia elektryczne po skończonej pracy.

Środki ochrony:

Uszy

Przy głośnych narzędziach po jakimś czasie strasznie gwiżdże w uszach. Może to być niebezpieczne dla słuchu. Do ochrony uszu służą różnorakie zatyczki i słuchawki. Zatyczki często nie tłumią hałasu całkowicie, ale dobrej jakości słuchawki sprawiają że zapada głęboka cisza.

Oczy

Ppodczas używania szlifierek kątowych i innych narzędzi do obróbki metalu często pojawiają się opiłki rozgrzanego do czerwoności metalu. Nietrudno się domyślić że jest to niebezpeczne dla oczu. Dlatego  okulary ochronne to podstawa. Polecam kupić te nieco droższe – trudniej je zarysować i są lepiej wykonane.

Do spawania jest absolutnie niezbędna maska spawalnicza. Sam tego nie doświadczyłem ale znam parę osób które kiedyś naświetliły sobie oczy. Ból jest nie do zniesienia. Dlatego w maskę do spawania trzeba się absolutnie zaopatrzyć. Dziś istnieją maski które przyciemniają się wraz z włączeniem spawarki. Jeśli stać cię na to, polecam to rozwiązanie, choć zwykła maska jest o wiele lepsza niż brak jakiejkolwiek maski.

Usta i nos

Do ochrony przed pyłem ze szlifowania służą maski ochronne. Można spotkać takie za parę złotych z apteki, ale też profesjonalne maski których używa się przy pistoletach natryskowych. Do szlifowania drewna i do malowania sprayem wystarczy taka “jednorazówka”.

Ręce

Ręce przy majsterkowaniu potrafią naprawdę mocno się pozdzierać i pobrudzić. Dlatego rękawice często się przydają. Można ich też używać do malowania aby nie pobrudzić sobie rąk farbą. I znów tak jak w poprzednich przypadkach polecam rękawice nieco droższe. Najlepiej takie z powłoką antybakteryjną i zapobiegającą nadmiernemu poceniu się rąk. Do pracy ze smarami polecam nieprzepuszczalne rękawice gumowe.

Mam nadzieję że dzięki temu artykułowi rozjaśniły ci się nieco sprawy bezpieczeństwa w czasie pracy.

Artykuł napsiany przez jakubf2007

Jeśli chcesz wiedzieć jak zachować porządek w warsztacie, zobacz wpis o magazynowaniu elementów elektronicznych.