Wynaleziono jednoatomowy tranzystor!

Dodane przez 6 grudnia 2009

Naukowcy z Technicznego Uniwersytetu Helsińskiego (Finlandia), Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (Australia) i Uniwersytetu  Melbourne (Australia) opracowali działający tranzystor, który składa się z tylko jednego atomu fosforu osadzonego na warstwie krzemu.

Zasady działania urządzenia bazują na zjawisku sekwencyjnego efektu tunelowego pojedynczych elektronów pomiędzy atomami fosforu a źródłem i drenem tranzystora. Tuneling może być zmniejszany lub zwiększany poprzez zmienianie napięcia na metalowej elektrodzie o długości kilkudziesięciu nanometrów.

Pierwszy tranzystor - od tego czasu technologia trochę poszła do przodu :)

Szybki rozwój komputerów, który stworzył społeczeństwo informacyjne, opiera się głównie na zmniejszaniu rozmiaru tranzystorów. Wiemy, że ten rozwój poważnie zwolni w następnych dekadach, kiedy zbudowanie mniejszych i tańszych tranzystorów będzie wymagało przejścia do atomowych skali długości. W ostatnio opracowanym tranzystorze, cały prąd przepływa przez ten sam, pojedynczy atom. Pozwala  to na badanie skutków tak dużego zmniejszenia rozmiaru pojedynczego tranzystora.

“Pół roku temu ja i jeden z liderów badań w tej dziedzinie, prof. Andrew Dzurak zostaliśmy zapytani kiedy spodziewamy się zbudowania tranzystora jednoatomowego. Popatrzyliśmy na siebie, uśmiechnęliśmy się i powiedzieliśmy, że już to zrobiliśmy” – powiedział dr Mikko Möttönen. “W rzeczywistości, naszym planem nie było zbudowanie najmniejszego tranzystora dla klasycznych komputerów, a kwantu, który będzie sercem komputera kwantowego, który jest rozwijany na całym świecie” - dodaje.

Przetłumaczony fragment artykułu pochodzi z strony internetowej Technicznego Uniwersytetu Helsińskiego – Single-atom transistor discovered