Super cienkie głośniki

Dodane przez 10 października 2009

Być może już w niedalekiej przyszłości na ścianach domów zagoszczą praktycznie niewidoczne głośniki, a telewizory staną się jeszcze cieńsze. Wszystko to za sprawą nowych technologii wytwarzania głośników. Jedna z nich to FleXpeaker rozwijana przez Tajwański ITRI.

Jak to działa?

Urządzenia składają się z siatki połączonych małych głośniczków. Zapewnia to dużą skalowalność konstrukcji – można łatwo zbudować moduły o różnych wymiarach – wystarczy tylko zmienić ilość głośniczków. Łatwo też połączyć kilka z nich w jeden większy. Głośniki mają grubość kartki papieru, a do tego można je w dużym stopniu wyginać. Pewnym minusem konstrukcji jest pasmo przenoszenia – głośniki tego typu nie radzą sobie z niskimi częstotliwościami.

Zastosowania

Po pokryciu sporej powierzchni tego typu głośnikami i odpowiednim ich wysterowaniu można będzie uzyskać ciekawe efekty dźwięku przestrzennego. Właściwość łatwego wyginania i tworzenia rożnych kształtów pewnie znajdzie odbicie w szalenie wyglądających projektach. Dzięki małemu zapotrzebowaniu na energię, głośniki mogą znaleźć zastosowanie w urządzeniach mobilnych, takich jak telefony komórkowe czy netbooki. Jeśli uda się ten wynalazek połączyć z technologią wyświetlania np. OLED, to mogą powstać ekrany o gigantycznych rozmiarach, raczące widzów dźwiękiem surround. Mogą też powstać rzeczy uprzykrzające życie – gadające plakaty reklamowe.

Źródło:
Industrial Technology Research Institute

Nadal mało głośników? Zobacz – może nie super cienkie, ale na pewno dosyć wąskie kolumny biurkowe.