Naukowcy połączyli memrystor z układem scalonym

Dodane przez 17 września 2009

Naukowcy z HP dokonali kolejnego kroku związanego z praktycznym zastosowaniem memrystorów – udało się im połączyć je z klasycznym układem scalonym. Co to oznacza? Nowy rodzaj pamięci, spory postęp w miniaturyzacji i zwiększenie szybkości działania urządzeń elektronicznych. Ale po kolei…

Czym jest memrystor?

Memrystor to niedawno opracowany elementarny układ elektroniczny. Jego nazwa pochodzi od dwóch angielskich wyrazów – memory (pamięć) i resistor (rezystor). Memrystor to opornik z pamiecią – wartość jego oporu może być zmieniana z pomocą prądu. Co ważne, po odłączeniu zasilania, opór pozostaje nadal taki sam.

Zastosowania

Memrystory mają sporą szansę na opanowanie rynku pamięci – mogą zastąpić większość stosowanych obecnie nośników. Dzięki dużej szybkości mogą konkurować z tradycyjną pamięcią RAM – początkowo zwłaszcza w energooszczędnych urządzeniach, ponieważ pamięć oparta na memrystorach nie wymaga podtrzymywania. Memrystory stanowią też zagrożenie dla pamięci Flash i tradycyjnych dysków twardych. Nowa pamięć może znacznie przyspieszyć uruchamianie się komputerów – być może dojdzie do sytuacji, że systemy operacyjne nie będą wcale zamykane, a tylko błyskawicznie wczytywane przy starcie w stanie takim, jak przed zamknięciem.

Postępy

Dzięki pracy badaczy, być może już za parę lat pamięć oparta na memrystorach będzie powszechnie stosowana. Już teraz naukowcy użyli ich w współpracy z zwykłym układem CMOS. Stan Williams, jednego z wynalazców memrystora twierdzi, że jeden taki element może zastąpić kilka do kilkunastu  tranzystorów. Naukowcy zbudowali siatkę 10 tys. memrystorów. Nie jest to jeszcze dużo – jeśli przyjąć że memrystory mogły przyjmować tylko dwa stany, to pojemność pamięciowa tej siatki to nieco ponad 1KB. W przyszłości zapewne powstaną struktury tysiące i miliony razy bardziej pojemne.

Źródło:
www.newscientist.com