Jak wykonać płytkę drukowaną metodą żelazkową?

Dodane przez 25 maja 2009

Każdy elektronik, prędzej czy później stanie przed koniecznością wykonania płytki drukowanej. Z tego artykułu dowiesz się jak się to robi.

Co będzie potrzebne:

 • laminat miedziowany
 • płyn do mycia naczyń
 • skalpel, piła lub nożyk
 • benzyna  lub rozpuszczalnik
 • papier kredowy
 • drukarka laserowa
 • komputer (tylko do projektowania)
 • nadsiarczan sodowy
 • pojemnik do wytrawiania
 • wiertarka
 • kalafonia
 • denaturat
 • 30 minut

1. Projektowanie płytki

Do projektowania płytek są specjalne programy, ale możemy do tego celu użyć zwykłego programu graficznego (polecam paint.net). Tam gdzie damy kolor czarny, po wytrawieniu zostanie miedź, a tam gdzie zostawimy kolor biały, miedź zostanie wytrawiona. Przy projektowaniu płytek należy pamiętać o docelowych wymiarach płytki. Kiedy zaprojektujemy płytkę, to musimy wydrukować na papierze kredowym (ze zwykłego toner może nie odejść) drukarką laserową.

2. Przygotowywanie laminatu

Na początek należy przyciąć laminat na odpowiednie wymiary. Następnie należy laminat wyczyścić płynem do mycia naczyń, a następnie rozpuszczalnikiem lub benzyną. Od tej pory nie dotykamy powierzchni laminatu palcami.

3. Termotransfer

Kładziemy płytkę na szmatkę, a na płytkę nasz projekt tonerem do miedzi. Na papier kładziemy cienką bawełnianą szmatkę. Rozgrzewamy żelazko na maksymalną temperaturę i 5-6 razy przykładamy je na 20 sekund do płytki. Następnie wrzucamy płytkę do miski z wodą i czekamy aż papier rozmoknie. Pod bieżącą wodą pozbywamy się resztek papieru. Jeśli nie cały toner przeszedł, to możemy poprawić lakierem do paznokci lub specjalnym pisakiem.

4. Wytrawianie

W wodzie o temperaturze ok. 40° rozpuszczamy nadsiarczan sodu w proporcjach: 100g na 0,5l. Wielkość naczynia zależy od wielkości płytki. Płytkę stawiamy miedzią do dołu, a pod płytkę wykałaczkę. Co 5 minut sprawdzamy czy gotowe. Jeśli płytka jest różowa,  to trzeba jeszcze trochę poczekać. Po wyciągnięciu  płytki należy wypłukać ją bieżącą wodą, a następnie pozbyć się tonera zmywaczem do paznokci.

UWAGA: Nadsiarczan sodu jest środkiem żrącym!

5. Wiercenie

Do wiercenia otworów używamy wierteł 0,75mm lub 1mm.

6. Smarowanie kalafonią

Płytkę mamy już gotową,  jednak warto ją posmarować kalafonią dla lepszego lutowania. Na dno słoiczka wlewamy kilka kropel denaturatu i pokruszoną kalafonię. Czekamy aż kalafonia się rozpuści smarujemy nią  płytkę. Teraz wystarczy czekać aż cały denaturat z kalafonii wyparuje i stanie się znowu twarda.

Autorem artykułu jest master elektronik

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-258.html SystemKomentarzy

  Komentarze przeniesione ze starej wersji strony:

  DreamWalker
  1. Polecam program Sprint-Layout ;]
  2. Niektórzy twierdzą że dobrze jest płytkę przetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym (o ziarnistości 800 wzwyż) Osobyście jednak polecam dokładnie ją wymyć płynem :P No i po tym złota zasada “NDP” którą przeczytałem gdzieś na forum – Nie Dotykać Paluchami. :P
  3. Co do czasu…. nie jest precyzyjne określone że musi być tyle i tyle… lepiej krócej trzymać ale częściej powtarzać by toner nie rozszedł się po płytce bo wtedy jest tzw. “dupa blada” :D
  4.Temperatura może być większa :P Sam próbowałem i żyję… ale wiecie :P Ostrożnie żeby nie było :)
  I znów czas… lepiej non stop przy tym stać i kontrolować jeśli środek jest nowy… podobnie się zagapiłem :( Telefon zadzwonił… niby krótka rozmowa a ścieżki i tak przeżarło :/ Pozostaje wtedy drucik przylutować i połączyć przerwanie ale to nie to samo co ładna ścieżka…

  Artykulik ciekawy szczególnie dla początkujących :) Brawo.
  Poniedziałek 25 Maj 2009, 17:52

  BTomasz92

  1. Ja projektuję w KiCAD’zie. Polecam, bo darmowy i dobrze się w nim pracuje.
  2. Nowej płytki nie trzeba przecierać, ale jeśli chwilę poleżała i miedź się utleniła, to nie zaszkodzi.
  Ciekawym sposobem na zabezpieczenie płytki jest zrobienie solder maski – pracochłonne, ale efekt jest dobry (można zobaczyć w moich projektach). Lakier można kupić na Allegro, nazywa się EnSolder. Po nałożeniu go na płytkę, trzeba ją wygrzać dla utwardzenia lakieru – na żelazku lub w jakimś starym piekarniku.
  Poniedziałek 25 Maj 2009, 18:33

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-42.html sowalski

  Jeżeli chodzi o program to ja zaś polecam EAGLE niemieckiej firmy CadSoft ma on przejrzysty interface i intuicyjną obsługe. .

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-446.html bator97

  Można też wykorzystać metodę rysowania niż termosfery. Taka metoda jest o wiele tańsza no i oczywiście bardziej pracochłonna bo trzeba jeszcze zrobi lustrzane odbicie no i oczywiście trzeba to potem przenieść na laminat a dopiero potem zabezpieczyć np. lakierem do paznokci. Płytka lepiej się trawi gdy jest w pozycji pionowej w specjalnie do tego celi przygotowanej wytrawiarce z grzałką i napowietrzeniem.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-453.html kamilshadow

  W czym to mam wytrawiać skoro nie może być w garnku ? Może wsadzić słoik do garnka i płytkę do słoika ? I jak sprawdzić temperaturę ? Nie mam żadnego takiego termometru do pomiaru :/

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-336.html juniorK

  W plastikowym pojemniku np po lodach ja w takim trawie, Zagotuj wode odczekaj ok 5 minut i zalej nia wytrawiacz

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Szkło też się nada, może być zwykły słoik, choć najlepsze są właśnie wysokie i szerokie, ale wąskie naczynia – potrzeba mniej wytrawiacza na ich wypełnienie. Temperatura nie jest krytyczna, nie musi być dokładnie utrzymywana, ale warto stosować temperatury odpowiednie dla środka trawiącego.

 • sillademontar

  Też wykonałem kilka płytek tym sposobem. Po skończeniu całego układu warto pomyśleć o jego zabezpieczeniu. Zalanie elektroniki odpowiednim preparatem jest dobrym sposobem tu więcej informacji na ten temat youtube. com/watch?v=zOPsV1PTNLk&t=341s