Programator pamięci EEPROM 24CXX

Dodane przez 21 marca 2009

Podczas naprawiania monitora musiałem zaprogramować układ pamięci EEPROM – 24C16. Aby to zrobić wykonałem ten prosty prosty programator podłączany do portu COM komputera. W tym artykule dowiesz się jak zbudować takie urządzenie, oraz jak skonfigurować program komputerowy by zechciał wysyłać kolejne bajty danych do programowanej kostki.

Budowa

Płytka od spodu

Płytka

Schemat jest dosyć prosty, większość elementów służy do zapewnienia odpowiedniego zasilania dla programowanej pamięci. Funkcję tą realizuje stabilizator 78L05 (czyli mniejsza wersja 7805). Dla zmniejszenia ilości elementów można ograniczyć napięcie diodą zenera. Czerwoną diodę można zastąpić diodą prostowniczą, ale wtedy układ nie będzie sygnalizował pracy. Układ można z powodzeniem wykonać “na pająka”, ale ja postanowiłem zmontować go na płytce z użyciem elementów SMD.

Schemat urządzenia

Jak zaprogramować?

Po wykonaniu programatora można przejść do programowania pamięci. Można do tego celu użyć programu IC-Prog. Można go ściągnąć ze strony autora lub w paczce z płytką i schematem na końcu tego artykułu. Najpierw należy skonfigurować program do pracy z naszym programatorem. Podczas jego pierwszego uruchomienia powinno wyświetlić się następujące okno (jeśli pierwsze uruchomienie masz już za sobą, możesz wywołać okno wciskając F3):

Należy w nim wybrać z listy typ programatora (JDM Programmer), port do którego jest podpięte urządzenie, opóźnienie (zwykle można je zmniejszyć do 1) oraz interfejs (dla uniknięcia problemów najlepiej zaznaczyć Windows API). Konfigurację zatwierdzamy oczywiście przyciskiem OK, po którego kliknięciu pokaże się główne okno  programu.

Widać tam zakładki z buforami do których możemy wczytywać i zapisywać dane. Wyżej znajduje się pasek narzędzi, na którym znajduje się rozwijana lista, z której należy wybrać typ układu do zaprogramowania. Aby dokończyć konfigurację, wybierz z menu Settings pozycję Options. Otworzy się okno z wieloma kartami, na których znajdują się różne opcje.

Nas interesuje zakłądka I,C, na której należy zaznaczyć pozycję Enable MCLR as Vcc. Jeśli język angielski sprawia Ci kłopot, możesz go zmienić w karcie Language.

Aby zaprogramować układ należy wczytać do buforu plik z danymi i wybrać odpowiednią opcję z paska narzędzi lub menu. Podobnie można odczytywać i mazać pamięć.

Do pobrania

Pobierz plik
Kliknij, aby pobrać plik programator-pamieci-eeprom-24CXX.zip

Inne urządzenia podłączane do portu com.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-258.html SystemKomentarzy

  Komentarze przeniesione ze starej wersji strony:

  Jasiek (Gość)
  czy za pomocą tego programatora można programować pamięci 24lc01?
  zrobiłem go wg załączonego schematu i komputer nie może nawiązać połączenia.
  Wtorek 11 Sierpień 2009, 14:48

  BTomasz92
  Powinno dać się je zaprogramować. Jeśli nie chce działać, sprawdź czy program jest dobrze skonfigurowany (jeśli dalej nie będzie działać, spróbuj poeksperymentow ać) i układ poprawnie zmontowany. Sprawdź czy na komputerze nie są uruchomione inne programy, które mogą korzystać z portu COM.
  Środa 12 Sierpień 2009, 10:06

  Bogdan (Gość)
  Ten programator działa na 100%. Robię nim liczniki pod jdm od paru lat i nie ma problemu. Ważne jest jaki system. Do takich spraw używam 98 bo nie ma zakłóceń przejęcia obsługi portów.
  Środa 16 Wrzesień 2009, 14:09

 • Pingback: Wortal Majsterkowicza » » Programator AVR pod port COM()

 • Darek

  Przydał się , super. Dzięki za ten schemacik. Układ działa jak należy.

 • Bartek Pluciński

  Witam czy mógłbyś mi zbudować i wysłać taki programator i ile by to kosztowało?