Pilot do komputera, czyli zdalne sterowanie odtwarzaniem multimediów

Pilot do komputera to przede wszystkim wygoda – nie trzeba do niego podchodzić, aby zmienić głośność odtwarzania muzyki czy przewinąć film. Funkcje nie ograniczają się tylko do tego – przy pomocy odpowiedniego oprogramowania można zrobić o wiele więcej. Nie potrzeba specjalnego pilota, wystarczy praktycznie dowolny np. od telewizora czy wieży! W tym artykule dowiesz się jak zrobić prosty odbiornik podczerwieni, który można podłączyć do portu COM komputera oraz poznasz program WinLIRC i kilka aplikacji, którymi może on sterować.

Schemat

Budowa odbiornika jest bardzo prosta – składa się on z siedmiu elementów. Większość z nich służy do zapewnienia odbiornikowi odpowiedniego zasilania, które jest pobierane z portu COM komputera. Złącze to służy również do przesyłania danych. Rezystor R1 zapewnia wysoki stan spoczynkowy linii, którą przesyłane są dane. Kondensatory wraz stabilizatorem 78L05 zapewniają stabilizowane napięcie zasilające odbiornik TSOP1736.

Schemat

Budowa

Urządzenie można zbudować na płytce drukowanej lub sposobem “na pająka”. Polecam to pierwsze rozwiązanie, ponieważ jest znacznie pewniejsze, a do tego na końcu artykułu możesz znaleźć dwa wzory płytek do pobrania.

Odbiornik z góry

Odbiornik z dołu

Konfiguracja

WinLIRC

Ten program jest niezbędny do sterowania innymi programami za pomocą pilota – to on odbiera sygnał z czujnika podczerwieni i przekazuje komendy programom. Działa w tle, jego ikonka jest wyświetlana na pasku obok zegara.

Najpierw należy oczywiście program zdobyć. Można to zrobić, pobierając go z strony projektu –  winlirc.sourceforge.net lub razem z innymi materiałami do artykułu i pluginami (link na końcu artykułu).

Program nie wymaga instalacji za pomocą instalatora, wystarczy przenieść plik .exe do odpowiedniego folderu (np. C:\Program Files\WinLIRC). Po wykonaniu tej czynności klikamy dwukrotnie na plik o nazwie winlirc.exe, spowoduje to oczywiście uruchomienie się programu. Pewnie pojawi się komunikat błędu, należy kliknąć OK. Aplikacja przy pierwszym uruchomieniu wyświetli okno konfiguracji:

Okno konfiguracji WinLIRC

Z listy Port należy wybrać COM’a, do którego podpięty jest odbiornik. Resztę opcji można zwykle zostawić tak, jak są. Aby program wiedział jakie sygnały wysyła pilot, trzeba go tego nauczyć, klikając przycisk Learn i wypełniając kolejne polecenia programu. Polecam jednak najpierw sprawdzić, czy nie ma już gotowego pliku konfiguracyjnego pod adresem lirc.sourceforge.net/remotes. Plik taki należy wczytać klikając przycisk Browse… i wybierając go w oknie dialogowym. Po wczytaniu, klikamy przycisk Analyze w celu sprawdzenia jego poprawności. Jeśli wszystko poszło dobrze, klikamy OK. Pokaże się wtedy główne okno programu:

Okno WinLIRC

Nie ma już nic do roboty, więc kliknij Hide Window. Program sygnalizuje poprawne odebranie polecenia chwilową zmianą koloru ikony na pasku na zielony. Teraz można zabrać się do konfiguracji programów, które mają być sterowane WinLIRC’em. Dla przykładu, pokażę jak to zrobić w programach Media Player Classic i foobar2000.

foobar2000

Program ten służy do odtwarzania plików dźwiękowych. Zajmuje niewiele pamięci, więc powinien działać na praktycznie każdym komputerze. Jest bogaty w funkcje, a dzięki odpowiednim modułom można dostosować interfejs do swoich potrzeb i dodać kolejne funkcje. Pobrać go można z strony polskiego wsparcia – foobar2000.pl

Aby foobar2000 współpracował z WinLIRC’em, należy doinstalować odpowiednią wtyczkę. Można ja znaleźć pod adresem www.esnips.com/web/binaries. Po pobraniu, kopiujemy plik foo_lirc.dll do folderu components, który znajduje się w folderze instalacyjnym foobara.

Po uruchomieniu programu wchodzimy w menu File i wybieramy pozycję Preferences. Następnie rozwijamy gałąź Tools z drzewa opcji po lewej stronie okna. Powinna się tam znajdować pozycja o nazwie WinLIRC Client, po której zaznaczeniu pokażą się opcje konfiguracji:

Okno ustawień foobar2000

Na samej górze znajduje sie okienko konfiguracji połączenia z serwerem LIRC. Zwykle nie musimy tam niczego zmieniać, wystarczy kliknąć Connect, aby nawiązać połączenie. Niżej znajduje sie pole z przydzielonymi do przycisków działaniami oraz lista dostępnych poleceń.

Aby skonfigurować działanie przycisku należy go wcisnąć. Jego nazwa pokaże się wtedy w polu Key, następnie wybieramy polecenie z listy i klikamy Assign. Przyciskiem Toggle Repeatable możemy przełączyć tryb działania z jednorazowego na powtarzalny (przydatny np. przy zmianie głośności).

Na koniec klikamy Save All i zamykamy okno przyciskiem Close.

Media Player Classic

Program o podobnych właściwościach jak foobar2000 – mały, prosty, szybki i bogaty w opcje. Najlepiej ściągnąć razem z paczką kodeków K-Lite Codec Pack. Polską pomoc można znaleźć pod adresem mpc.oz.pl.

Po otwarciu programu, klikamy na menu View i wybieramy Options… . Z drzewa opcji wybieramy pozycję Keys.

Okno ustawień MPC

Zaznaczamy pole wyboru podpisane WinLIRC. Aby przypisać przycisk pilota do polecenia programu,wpisujemy jego nazwę w polu RemoteCmd. Jeśli nie znasz nazw przycisków, możesz je sprawdzić w głównym oknie WinLIRC’a. Po uzupełnieniu poleceń klikamy OK.

Inne programy

Listę programów obsługujących WinLIRC’a znajdziesz na jego stronie – winlirc.sourceforge.net. Ich konfiguracja powinna przebiegać podobnie.

Do pobrania

Pobierz plik
Kliknij, aby pobrać plik pilot-komputerowy-projekt.zip

Inne ułatwienie komputerowe – jak zrobić opakowanie na płytę ze zwykłej kartki A4?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  Czy dioda, której trzeba użyć ma jakieś krytyczne parametry? Czy kondensator 100n musi być niespolaryzowany?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Dioda nie ma krytycznych parametrów, cokolwiek wlutujesz, powinno działać. Kondensator – raczej powinien być niespolaryzowany, za to możesz wlutować właściwie dowolny inny o większej lub mniejszej pojemności (kilkadziesiąt-kilkaset nF). Możesz dodać jeszcze jeden elektrolityczny, ale to raczej zbędne. Ogólnie ten schemat można bardzo modyfikować, wartości elementów nie są krytyczne.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  A ten kabel odchodzący od płytki to do czego służy?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Na tym kablu był umieszczony odbiornik podczerwieni, zdaje się, że nie uwieczniłem go na zdjęciu.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  kolego chce zrobić sobie cos takiego do laptopa, ale nie mam takiego wejścia… a więc mam pytanie czy da sie to zrobić np na usb ewentualnie na innym wejściu????

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Pewnie się da zrobić, ale przy pomocy innej, dużo bardziej skomplikowanej części sprzętowej (USB już nie jest takim łatwym portem) i pewnie trochę innego oprogramowania w komputerze.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  Dziękuje bardzo za odpowiedź

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  szanowny kolego BTOMASZ, jako ęe bardzo zainteresował mnie Twój artykuł chciał bym sobie takie cudo zrobić…ale są dwa problemy… pierwszy: jak już napisałem wcześniej nie mam portu rs232…. problem nr2: dopiero zaczynam przygodę z elektroniką… i jestem jeszcze zielony….! ale postanowiłem poszukać, poczytać i wynalazłem coś takiego (pozwole sobie zamieścić link do strony) http://maniek1818.elektroda.eu/konwerter-rs232-ttl/#more-89 i moje pytanie brzmi czy po zmontowaniu takiego układu i połączeniu go z Twoim będzie to działać????

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Niestety ta przejściówka i pewnie większość innych nie nada się – jak można zobaczyć na jej schemacie, obsługiwane są tylko niektóre piny portu COM. Właściwie to na stronie wyświetla się tylko schemat konwertera napięć, ale już po mim można zobaczyć, że używane są dwa piny i masa. Wprawdzie odbiornik używa też trzech pinów, ale są to niestety inne piny :).

  Na stronie WinLIRC’a można znaleźć odbiorniki na USB, choć po krótkich poszukiwaniach nie znalazłem żadnych schematów – zdaje się, że można tylko zamówić gotowe, zmontowane urządzenia.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  http://www.engadget.com/2006/05/16/how-to-ir-remote-control-your-computer/ coś takiego???? potrafił byś to rozrysować chodzi mi o ten z końcówką cat-5 … to sieciówka chyba…

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Gość użył tego przewodu wyłącznie jako przedłużki żeby móc umieścić urządzenie w bardziej dogodnym miejscu, wiec i tak niestety będzie ono wymagać portu COM.

  A jeśli dalej szukasz informacji o skrętce – http://pl.wikipedia.org/wiki/8P8C

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  Dzięki:) czyli lipa z budowy takiego pilota…. sęk właśnie w tym ze ja sie zdążyłem do tej wygody przyzwyczaić… bo mam hp pavilion dv 6000 i on ma na wyposażeniu pilot i odbiornik ir… ale zmieniłem system z visty na 7… i nie działa mi teraz… i nie mogę znaleść oprogramowania…(przyznam szczerze że za bardzo sie nie starałem, al chyba teraz sie przyłoże:P) i czzegoś poszukam.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-0.html Gość

  Elo Btomasz. Mógłbyś mi zrobić spis elementów jakich użyłeś do zbudowania tego odbiornika ?
  Ile wyniósł cię koszt zbudowania ? Czy można wykonać ten układ na zwykłej płytce bez ścieżek ? Po prostu polutować ? Sory, ale jestem zielony. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Schemat jest na tyle prosty, że spis na jego podstawie można sobie zrobić na poczekaniu – to aż 7 elementów. Układ jak najbardziej można zlutować bez płytki – tutaj wrzuciłem ją dla porządku i przetestowania sposobu wykonywania soldermaski, ale to już inna historia. Koszt odbiornika jest niski, spokojnie powinieneś się zmieścić w 10 złotych. Pozdrawiam.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-453.html kamilshadow

  Rezystor 4k7 ma być pod 0.25W ? I są jakieś zamienniki dla niego ? Bo z dostępnością chyba krucho.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-336.html juniorK

  wszędzie takiego rezystora możesz kupic nie koniecznie musi to byc na 0,25 moze byc na 0,5W

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-336.html juniorK

  Nie bardzo rozumiem jak pilot będzie się zachowywał. na które przyciski będzie odbiornik reagował?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Najpierw uczy się komputer poszczególnych sygnałów z pilota (po prostu wciskając przycisk i nazywając g w komputerze), a później przypisuje im odpowiednie akcje w programach.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-453.html kamilshadow

  Dobrze odczytałem elementy ?

  – odbiornik podczerwieni TSOP 1738
  – wtyk RS232
  – stabilizator SMD 78L05
  – kondensator elektrolityczny 4.7 W czy V ?
  – rezystor 4.7k
  – kondensator 100nF/x

  x – dowolne napięcie ?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Może być problem z odczytaniem, schemat ma zbyt małą rozdzielczość.
  -Odbiornik to TSOP1736, podałem w tekście zaraz nad schematem.
  -Stabilizator nie musi być SMD, może być zwykły lub wersja o większym prądzie maksymalnym 7805.
  -Kondensator elektrolityczny na schemacie ma pojemność 4,7µF (mikrofarada), tam było samo u, często się tak zapisuje literkę µ. Pojemność ta nie jest krytyczna i może być nawet znacznie większa.
  -Odnośnie napięć kondensatorów – minimum na 5V, w praktyce prawie każdy się nada bo to niewiele.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-453.html kamilshadow

  Ok. Zmontowałem wszystko i działa. Ale za każdy przycisk ma u mnie kilka tych kodów. 2 przyciski nawet mają ten sam kod… Jak to zmienić ?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-2601.html YTDZ

  Cześć
  Dopiero teraz trafiłem na ten temat. Czy ktoś może mi powiedzieć, pod jakie inne złącze mogę podpiąć zmontowaną płytkę?
  Mam laptopa, w którym brakuje wejścia COM. Coś może go zastąpić?
  Dzięki z góry.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Teoretycznie to można by się pobawić przejściówkami USB-COM, ale niestety ma gwarancji, że to zadziała, port nie jest tutaj użyty typowo do komunikacji przez RS232, a do bezpośredniego przesyłania danych z odbiornika podczerwieni.

  Może lepiej od razu poszukać czegoś pod USB?

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-2601.html YTDZ

  No chyba tak zrobię.
  Myślałem, że zmontuję to sam dla frajdy i za grosze, ale skoro się nie da, to poszukam czegoś gotowego na usb.
  Dzięki

 • Cezar

  Zamiast TSOP 1738 mozna zastosować jakiś inny odbiornik podczerwieni?

 • TSOP 1738

  dołączam się do pytania.

 • btomasz

  Raczej tak. Na tej stronie (pod “What do you need ?”) jest ich kilka wymienionych:
  http://users.skynet.be/RafkeP/tutorials/remote/