Lutownice

Dodane przez 27 lutego 2009

Lutownica to narzędzie, które znajduje się w pracowni każdego elektronika. Od jej jakości i funkcjonalności zależy komfort codziennej pracy oraz jej jakość. Odpowiednia lutownica to podstawa, dlatego tym artykule opiszę czym różnią się poszczególne typy tych narzędzi.

Kilka słów o lutowaniu

Lutownica, jak powszechnie wiadomo, służy do lutowania, a lutowanie to sposób łączenia metali spoiwem o stosunkowo niskiej temperaturze topnienia (niższej niż temperatura topnienia łączonych metali). Spoiwo lutownicze, popularnie zwane “cyną” nie składa się wyłącznie z tego pierwiastka – standardowe lutowie zawiera ok. 60% cyny i 40% ołowiu, czasami dodaje się kilka procent innych pierwiastków np. miedzi czy srebra. Należy tutaj też wspomnieć o “cynie” bezołowiowej – ma gorsze parametry niż zwykła, ale jest często stosowana w fabrycznych urządzeniach z powodów prawnych i ekologicznych.

Rodzaje lutownic

Oto najpopularniejsze typy lutownic stosowanych w elektronice:

 • Lutownica grzałkowa
 • Lutownica transformatorowa
 • Lutownica gazowa
 • Lutownica bateryjna
 • Hotair (na gorące powietrze)
 • Stacja lutownicza

Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowy opis:

Lutownice

Niektóre typy lutownic

Lutownica grzałkowa

Zwana też oporową. Dobry wybór jeśli chodzi o lutowanie elementów elektronicznych – przewlekanych jak i SMD. Dzięki wymiennym grotom o różnym kształcie, łatwo dostosować ją do innego typu pracy. Nie waży zbyt dużo, więc długotrwałe używanie nie męczy ręki. Dosyć tania i najlepsza na początek i do ogólnych prac.

Lutownica transformatorowa

Przydaje się do lutowania i odlutowywania grubych kabli, elementów o dużej powierzchni, wszędzie gdzie potrzebna jest szybkość, duża moc nagrzewania i nie jest wymagana duża dokładność. Wadą tego typu urządzeń jest zwykle duża waga.

Lutownica gazowa

Dzięki temu, że nie wymaga prądu do zasilania, przydatna do działań w terenie. Niewielkie wymiary pozwalają na łatwe upchnięcie w torbie z narzędziami. Zwykle nie posiada zbyt dużej mocy.

Lutownica bateryjna

Zasilana jest zwykłymi bateriami, dzięki czemu można ją zabrać tam, gdzie chcemy.  Baterie niestety nie zapewniają ani dużego prądu, ani długiego czasu pracy, dlatego tego typu lutownice nadają się do tylko do lutowania małych elementów i nie są tanie w utrzymaniu. No, chyba że korzystamy z akumulatorków. Zwykle lepszym rozwiązaniem będzie i tak lutownica gazowa.

Hotair

Lutownica przydatna przy pracy z małymi elementami SMD, szczególnie przy ich demontażu. Urządzenia tego typu wykorzystują do pracy gorące powietrze, dzięki czemu nie ma fizycznego kontaktu lutownicy z lutowanymi elementami. Jest to przydatne przy szczególnie delikatnych elementach. Często montowana jako część stacji lutowniczych, posiada zwykle dosyć duże wymiary.

Stacja lutownicza

Stacje lutownicze to zwykle dosyć skomplikowane urządzenia, posiadają sporo elektroniki czuwającej nad utrzymaniem i regulacją temperatury grotu. W skład stacji mogą wchodzić różne typy lutownic oraz innych pomocniczych urządzeń, praktycznie zawsze w zestawie znajdzie się lutownica oporowa.

Na koniec

Myślę, że po przeczytaniu tego tekstu orientujesz się w typach lutownic i potrafisz wybrać coś dla siebie. Na koniec kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą:

 • Przede wszystkim nie kupuj najtańszych – przeważnie szybko się psują lub trudno nimi cokolwiek zlutować.
 • Najlepsza dla elektronika jest lutownica grzałkowa, jeśli nie musisz oszczędzać pieniędzy lub zajmujesz się tym na co dzień, warto zakupić choćby prostą stacje lutowniczą
 • Regulacja temperatury czasem się przydaje – do pracy z zwykłymi elementami wystarczy zwykła lutownica, ale przy pracy z małymi SMD naprawdę potrafi ułatwić życie.
 • Elektrykom do lutowania kabli i tym podobnych polecam lutownicę transformatorową.
 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-258.html SystemKomentarzy

  Komentarze przeniesione ze starej wersji strony:

  master elektronik
  dodaj lutownice bateryjną
  Czwartek 21 Maj 2009, 12:56

  BTomasz92
  Nie wiedziałem że takie istnieją, ale sprawdziłem i da się to kupić. Oczywiście dodałem do artykułu wzmiankę o tego typu urządzeniach.
  Czwartek 21 Maj 2009, 16:47

  empu (Gość)
  proponuję także dodać słynną rozlutownicę SC7000Z – http://www.renex.com.pl/pokaz_produkt.php?id=106
  Czwartek 13 Sierpień 2009, 09:33

 • Pingback: Pobielanie końcówek przewodów – po co i jak? | Wortal Majsterkowicza()