Jak skutecznie wyczyścić komputer i podłączone do niego urządzenia?

Dodane przez 16 lutego 2009

Co tu ukrywać – każdy wie, że komputer się brudzi. Dzięki wentylatorom działa trochę jak odkurzacz – wciąga do środka sporo kurzu. A gdy uzbiera się go tam zbyt dużo, nadchodzą problemy z stabilnością pracy komputera. Chłodzenie nie jest już takie dobre, czasem nawet zatrzymują się wiatraki, co nie jest zdrową sytuacją. Jak wiemy, komputer nie lubi ciepła a w takich warunkach jest go tam zdecydowanie za wiele. W tym artykule chcę wam opisać proces czyszczenia komputera i podłączonych do niego urządzeń oraz przedstawić przydatne przy tym narzędzia.

Środki bezpieczeństwa

Podczas pracy należy zachować szczególną ostrożność – komputer powinien być odłączony od sieci. To jednak nie koniec – delikatne układy elektroniczne znajdujące się w jego wnętrzu łatwo uszkodzić poprzez ładunek elektrostatyczny gromadzący się w ciele człowieka. Ryzyko można zmniejszyć poprzez unikanie ubierania się w łatwo elektryzujące się ubrania, zachowanie dużej wilgotności w pomieszczeniu oraz rozładowanie ładunku poprzez dotknięcie uziemionego przedmiotu np. kaloryfera.

Co czyścić?

Czystość jest najbardziej potrzebna elementom chłodzącym, czyli radiatorom i wentylatorom znajdującym się na:

 • procesorze
 • karcie graficznej
 • płycie głównej
 • zasilaczu
 • obudowie

Ale i tak najlepiej wyczyścić wszystko, co się da. Nie zaszkodzi też usunięcie zanieczyszczeń z urządzeń zewnętrznych, takich jak:

 • mysz
 • klawiatura
 • monitor
 • drukarka, głośniki i inne urządzenia

Czym czyścić?

Do czyszczenia obudów dobrze nadaje się lekko wilgotna ściereczka. Do usuwania kurzu z wnętrza obudowy przyda się odkurzacz. Aby wydmuchać zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc można użyć sprężonego powietrza. Do dobrze trzymającego kurzu może być przydatny pędzelek..

Jak czyścić?

Jednostka centralna

Odkręcamy obudowę i oczyszczamy z grubsza środek z kurzu za pomocą odkurzacza. Używamy sprężonego powietrza i pędzelka do usunięcia brudu z trudno dostępnych miejsc np. miedzy żeberkami radiatora, na łopatkach wentylatora czy między pamięcią RAM. Ponownie używamy odkurzacza, aby usunąć resztę brudu. Jeśli uważasz że sobie poradzisz lub się na tym znasz, możesz wymontować elementy w celu dokładniejszego oczyszczenia (pamiętaj, o ponownym nałożeniu pasty na procesor przy jego montażu). Po skręceniu obudowy wyczyść ją za pomocą ściereczki.

Mysz

Wyczyść obudowę i kabel ściereczką. W przypadku myszy kulkowej wyjmij kulkę i wyczyść ją oraz wałki, którymi porusza. Jeśli czujesz się na siłach, rozkręć myszkę, usuń elektronikę, wymyj obudowę w wodzie, osusz ją i ponownie skręć.

Klawiatura

Jest kilka sposobów: – Robimy zdjęcie klawiaturze lub ściągamy je z Internetu i wyświetlamy na ekranie monitora. Wyciągamy przyciski i usuwamy brud z miejsc, które odsłoniły. W przypadku standardowych klawiatur przyciski powinny wyjść po podważeniu. Można je teraz wymyć lub wyczyścić ściereczką. Następnie z pomocą zdjęcia wkładamy przyciski na swoje miejsca. – Jeśli nie chcemy wyciągać przycisków, można skorzystać ze ściereczki i sprężonego powietrza – wsuwamy rurkę pod przyciski i próbujemy wydmuchać jak najwięcej. – Najtrudniejszą, ale najmniej pracochłonną metodą jest rozkręcenie klawiatury, wyjęcie elektroniki i solidne wypłukanie plastikowych elementów w wodzie. Należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu klawiatury przed złożeniem – należy wytrzepać ją z wody, a następnie zostawić aż do odparowania reszty. Można sobie pomóc robiąc to wieczorem i zostawiając klawiaturę na noc na kaloryferze. Nie zapomnij o kablu, on też powinien być czysty.

Monitor

Obudowę czyścimy lekko wilgotną ściereczką. Więcej uwagi należy zwrócić na ekran – w handlu dostępne są specjalne preparaty, które warto zakupić. Jeśli nie mamy takich pod ręką, można skorzystać z usług ściereczki i dokładnie przetrzeć ekran monitora. Ważna jest profilaktyka – nie dotykaj palcami ekranu, a data następnego czyszczenia powinna się odsunąć.

Drukarka, głośniki i inne urządzenia

Tutaj właściwie czyścimy tylko obudowę z pomocą (oczywiście) ściereczki. Należy dostosować się do specyfiki danego urządzenia np. w przypadku skanera dokładnie czyścimy szybę (podobnie jak w przypadku ekranu monitora). Można użyć sprężonego powietrza do usunięcia zanieczyszczeń z wnętrza urządzenia np. mechaniki drukarki.

Koniec?

Czysty komputer to nie wszystko – zadbaj także o porządek swojego stanowiska pracy, czyli biurka oraz o dane i oprogramowanie zgromadzone na dysku. Masz nieużywane i niepotrzebne programy? Usuń je. Kiedy ostatnio robiłeś porządek na pulpicie i w folderze “Moje dokumenty” lub katalogu domowym?

Zdjęcia brudnych komputerów pochodzą z completeall.com.
 • Pingback: Wortal Majsterkowicza » » Opakowanie na płytę z kartki A4 – instrukcja()

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-149.html jakubf2007

  Osobiście wolałbym nie bawić się w rozkręcanie klawiatury – posiadam klawiaturę Logitech G15. Trochę boję się grzebania w układach wyświetlacza i podświetlenia, mam jeszcze trochę za małe doświadczenie.

 • http://forum.majsterkowicza.pl/user-1.html btomasz

  Jeśli klawiatura jest skompilowana i droga to może rzeczywiście nie warto rozkręcać na części pierwsze, ale zwykłego chińczyka z marketu można tak dosyć szybko, a przede wszystkim dokładnie wyczyścić bez większych obaw o stratę.