Wkrętaki

Dodane przez 10 listopada 0208

Wkrętaki to jedne z najbardziej popularnych narzędzi, więc wypadało by znać ich  typy. Jest ich sporo, ponieważ producenci urządzeń trudzą się, by jak najbardziej uprzykrzyć nam życie i wymyślają dziesiątki typów zakończeń wkrętaków. Innym powodem tego zróżnicowania są różne wymagania stawiane wkrętakom.

Typy końcówek wkrętaków

Typy końcówek wkrętaków

 1. Płaski
 2. Płaski chroniony
 3. Pozidriv
 4. Phillips
 5. Torx
 6. Torx TR
 7. Torx Plus
 8. XZN
 9. Sześciokątny zewnętrzny
 10. Sześciokątny wewnętrzny (Inbus)
 11. Kwadratowy (Robertson)
 12. Torq-Set
 13. Tri-Wing
 14. Spanner

W praktyce najczęściej stosuje się wkręty, do których pasują końcówki z pierwszego rzędu rysunku, czyli końcówki płaskie i krzyżowe. W dalszej części artykułu znajdziesz trochę bardziej szczegółowych informacji na temat profili wkrętaków, w nawiasach znajdują się odwołania do numerów na rysunku.

Końcówki płaskie (1, 2)

Były wymyślone najprawdopodobniej jako pierwsze, ich budowa jest bardzo prosta, co zresztą widać na rysunku. Popularne, szczególnie dawniej.

PoziDriv, Phillips (3, 4)

Bardzo popularne profile, różnią się niewiele, więc można wkrętakiem w jednym standardzie wkręcać wkręty w drugim standardzie (ale nie jest to zalecane). Ich zaletą jest samoczynne centrowanie się wkrętaka na główce śrubki. Oznaczenia typów tych wkrętaków to odpowiednio PZ i PH.

TORX, TORX TR, TORX PLUS (5, 6, 7)

Wszystkie z tych typów posiadają profil w kształcie gwiazdy z sześcioma zaokrąglonymi krzywkami. Torx i Torx TR różnią się tylko tym, że ten drugi posiada czołowy otwór w który podczas wkręcania wsuwa się bolec z główki wkrętu. Służy to utrudnianiu dostępu do urządzenia osobom do tego niepowołanym. Za pomocą zwykłego wkrętaka Torx można wkręcać wkręty w wersji Plus, ale robienie tego w drugą stronę, czyli wkręcanie zwykłych wkrętów Torx za pomocą wkrętaka Torx Plus nie jest zalecane. Najlepiej każdy ze standardów obsługiwać wkrętakiem do tego przeznaczonym.

Końcówka sześciokątna zewnętrzna (9)

Stosowana jest do nakręcania nakrętek na śruby, chociaż do tego celu częściej stosuje się zwykle klucze.

Profil sześciokątny wewnętrzny (10)

Popularnie zwany inbusowym lub imbusowym. Często występuje jako klucz, a nie jako typowy wkrętak.

Końcówka kwadratowa – Robertson (11)

Profil często stosowany w USA, u nas trudno spotkać.

XZN, Torq-Set, Tri-Wing, Spanner (8, 12, 13, 14)

Końcówki stworzone głównie do zabezpieczenia urządzenia przed otwarciem przez niepowołane do tego osoby, które mogły by w nim coś popsuć.

Kilka rad na koniec

Jakie śrubokręty warto mieć? W każdym warsztacie przyda się kilka wersji rozmiarowyh wkrętaków płaskich i krzyżowych (najlepiej obu typów – PZ I PH). Reszta zależy już od tego, czym się zajmujemy. Zegarki i inne drobiazgi – precyzyjne wkrętaki zegarmistrzowskie, telefony komórkowe – Torx’y, itd.

Ciekawym rozwiązaniem jest wkrętak z wymiennymi końcówkami zwanymi bitami. Dobrze nadaje się on do ogólnych prac, a dodatkowo pozwala na zaoszczędzenie miejsca, oraz zmniejszenie kosztów zakupu. Jeśli już o zakupach – warto dołożyć kilka złotych i kupić sprzęt trochę lepszej jakości.